Appmaxxing

Does anyone else find it cheaper to order food through apps like Uber Eats than to shop at grocery stores?
Uber gives me a 40% off code every week, which I then stack with some kind of buy one get one free offer. I usually get two 16 inch pizzas for about 25 leaf bux and freeze them, which comes out to $3.12 per meal. This is cheaper (and tastier) than buying frozen pizzas.
Pictured is some KFC I bought yesterday. I paid $20 for 28 pieces.

Schizophrenic Conspiracy Theorist Shirt $21.68

Homeless People Are Sexy Shirt $21.68

Schizophrenic Conspiracy Theorist Shirt $21.68

  1. 2 weeks ago
    Anonymous

    you will pay for it later in life

    • 2 weeks ago
      Anonymous

      I normally supplement my meals with some sort of vegetable, and I only eat one meal a day so I'm very thin.

      • 2 weeks ago
        Anonymous

        it's hard to see your visceral fat from the outside

        • 2 weeks ago
          Anonymous

          >visceral fat
          meme.

          • 2 weeks ago
            Anonymous

            >meme
            till it's not

            https://i.imgur.com/97j9HSi.png

            Uber just gives me a new 40% off promo on my account every week. Probably because I order so often.

            how're you able to access your checkings/savings account if it's frozen?

      • 2 weeks ago
        Anonymous

        >so I'm very thin.
        are your arteries clear, though
        It's called skinny-fat.

        Cooking your meals is in fact far cheaper and usually far better. My freezer has portions of really delicious items that are my own leftovers. $20 worth of steak with a few pennies for the sides is going to be better than pressure cooked chicken which drives oil under the skin and into the flesh.

  2. 2 weeks ago
    Anonymous

    Frick no it isn’t cheaper. The fees and tips are ridiculous. How do you get these magic discount codes?

    • 2 weeks ago
      Anonymous

      Uber just gives me a new 40% off promo on my account every week. Probably because I order so often.

      • 2 weeks ago
        Anonymous

        it costs < $10 to make both of these pizzas at home. and then you also gain a social skill you can demonstrate and share with others of making pizza.

        but yea i’m sure that “40%” off is a much better deal

        • 2 weeks ago
          Anonymous

          There's no way I could go to a grocery store and get flour, yeast, mozzarella cheese, cheddar cheese, pepperoni, ham, tomatoes, red peppers, onions, garlic, chicken breast, and various spices for less than the $27 I spent on those pizzas, let alone the insane $10 figure you gave.

          • 2 weeks ago
            Anonymous

            Not her, but a bag o' bread flour is $2.75 where I live, tinned tomatoes are a buck, I just got a bunch of string cheese yesterday for $1.60/lb (1oz stick sold at 10¢ per), a bag of frozen bell pepper and onion mix is 95¢, garlic is $4/lb (I think) and one head weighs, like, 3oz so... 75¢ and yeast is literally free.
            As for the meats, yeah, that's where it gets tricky. I have no idea how much ham or pepperoni costs but chicken breasts are $2/lb round here. Half that if you get split ones rather than boneless.
            Thing is, though, even if you spend more to buy that stuff to make a pizza, there's no way in frick you'll be using 5lbs of flour etc to make it IE you'll have ingredients leftover to cook other things with (or more pizza).
            All the same, I understand the desire to just not cook. I'm happy my babymomma's on dinner duty tonight because I'm just not in the fricking mood right now. Were it up to me, is probably just go to Popeyes or something. Actually, frick that. I'd have to get proper clothes on and not go out in my pyjamas and slippers. I'd nuke us some pot fricking pies.

          • 2 weeks ago
            Anonymous

            you're moronic, most of those items will last you several meals. when you buy a bag of flour, you don't count it's whole cost for a single pizza. you people who spout this shit just no understanding of budgeting and portioning. you know what, you deserve to be price gouged, frick it.

      • 2 weeks ago
        Anonymous

        That’s not fair. I use uber eats like three times a month and I’ve never been given a discount code.

  3. 2 weeks ago
    Anonymous

    No.
    The missus is cooking dinner right now. Almost done.
    "Chicken fry" (IE spicy chicken nuggets), shopbought frozen tater tots, spinach chickpea curry and homemade roti.
    Since I bought the chicken and spinach, I can estimate the cost of the dinner is something like $4.50-$5.00 for the three of us so about $1.75 each for us grown ups and $1 for my kid.
    And yes, she's Indian (ish).

  4. 2 weeks ago
    Anonymous
  5. 2 weeks ago
    Anonymous

    >Does anyone else find it cheaper to order food through apps like Uber Eats than to shop at grocery stores?
    Literally no.
    Kek
    Fried chicken has NEVER been cheaper from a fast food joint or a restaurant than at a grocery store.

    • 2 weeks ago
      Anonymous

      Local grocery store chain was selling it for $5/8 pieces two weeks ago. It was awful. The saltiest shit we'd ever had.

  6. 2 weeks ago
    Anonymous

    it's not cheaper at all, especially in canada you dumbfrick. I know grocery prices are bad here but you can still shop a lot cheaper than that, I guarantee you. stop buying frozen goyslop and you'll see.

  7. 2 weeks ago
    Anonymous

    I try to shop at the market or asian grocery stores, also charities.
    Frick the corporation(s).

Your email address will not be published. Required fields are marked *