Budgeting tips?

Food prices in my country continue to climb and I'm at the point where I have to start seriously thinking about prices. Do you guys have any good budgeting tips/hacks/advice? Just in how to eat cheaply in general.

So far a good one I've been using is in my country the labels will have "price per 100grams" or some other unit which makes it very easy to compare the actual prices of things. For example one of my staple foods is milo, and there will be a "special" on the 300gram pack, which looks like a good deal to my easily fooled eyes, but when I compare the "price per 100gram" amount across the sizes, it's even cheaper (per 100g) to just buy the 1kg tin value pack, even at regular price. But sometimes that too is on special so wait till it's on sale then buy 3 or 4 tins.

And another good tip I have is I always used to "look down" on the store label branded stuff, because it was for poor people. But I'm a poor person now and I've been trying them and like 75% of the time the quality compared to name brand is either comparable, or if it's worse it more than compensates by being significantly cheaper, so it's still a good deal. A few products are still worth buying name brand, and some of the store brand stuff is even better (in my country the chocolate chip cookies are super good).

Anyway what other tips do you have and use? Is a deep freezer worth it long term even though you have to pay for electricity costs?

Anyone typing "rice and beans" WILL be ignored.

Shopping Cart Returner Shirt $21.68

Black Rifle Cuck Company, Conservative Humor Shirt $21.68

Shopping Cart Returner Shirt $21.68

  1. 1 month ago
    Anonymous

    Anyone whose "staple foods" include Nestle chocolate milk WILL be ignored.

    • 1 month ago
      Anonymous

      Gay

    • 1 month ago
      Anonymous

      Calculate the price for the nutrients you want. So if the reason you are eating rice is to fill out your daily calories, calculate price per calorie ( (price per package * weight per package) / (calories per serving * grams per serving) ). If you are eating beans for the protein, price per gram protein, etc. Compare foods using this basis instead of regular price.
      The same ingredients can taste very different with different seasoning, which is very cheap. This also lets you buy the main ingredients in larger quantities without worrying about spoilage.
      For foods you eat the most, take the time to price compare it at many stores near you, since the small savings get magnified by time and quantity.
      Also this kek don't waste your money on brand name luxury goyslop like milo. If you are that desperate for chocolate milk, it only has four ingredients and I guarantee you can make it yourself for cheaper than they sell it to you, and you can put less sugar in too. This goes for many industrial products.

  2. 1 month ago
    Anonymous

    Stretch your meals out by adding beans or rice. They're dirt cheap and packed with nutrients.

    • 1 month ago
      Anonymous

      >packed with nutrients

      Yeah that's why Indians and Africans who survive on this poverty diet aren't racked with vitamin and mineral deficiencies....

      • 1 month ago
        Anonymous

        They eat a small fraction of the calories your poor ass does. The fact that they even survive is a testament to the power of their simple peasant diet.

      • 1 month ago
        Anonymous

        Beans are healthy as frick, you can damn near live on them alone. Rice is just carbs.

      • 1 month ago
        Anonymous

        beans where one the only sources of protein for the aztecs and mayans.

  3. 1 month ago
    Anonymous

    Just shoplift.

    • 1 month ago
      Anonymous

      This. Everything expensive goes in your pocket.
      Shit don't even pay. Just walk out.
      What's wagie mcwagie gonna do? He won't do shit that's what.

  4. 1 month ago
    Anonymous

    go to independent food stores and ask them if they give away scraps for composting or to feed your chickens. my dad has been bringing home bags of organic produce every week for free because he found a store that gives away the stuff they will not sell. just make sure that you don't tell them you're eating it

  5. 1 month ago
    Anonymous

    Here is a budgeting tip: only buy what you can afford
    If you need a credit card to buy a bag of rice, you need food stamps homie
    /thread

  6. 1 month ago
    Anonymous

    if by deep freezer you mean chest freezer, you are a moron, by design it is more efficient. they are better than normal fridges that every time you open it up all the cold escapes. the only way to frick it up is to constantly put room temp food in it. CHEST FREEZER USE LESS POWER THAN A NORMAL FRIDGE.

    • 1 month ago
      Anonymous

      >storm comes along
      >power is cut
      >$1500 worth of meat defrosts and goes bad

      Nice "savings" you got there..

  7. 1 month ago
    Anonymous

    Rice and beans

  8. 1 month ago
    Anonymous

    Buy food that's on sale when possible
    Don't be dumb, don't do stupid shit like buying chicken legs when they're over 2 USD a pound

  9. 1 month ago
    Anonymous

    Bag of flour + water + salt + oil or lard = tortillas. Rice, beans, tortillas. 8 bucks buys you a ton of beans, rice, flour, and lard or oil which will keep you alive for weeks. Can of tomatos ( 75 cents) makes 5 days worth of Spanish rice. Eggs can be had for 1-2 dollars a dozen. milk is cheap, so is a bag of sugar. sugar + milk + flour + eggs makes cakes.

    you can live pretty cheap here if youre on a budget.

    • 1 month ago
      OP

      >eggs can be had for 1-2 dollars a dozen

      In my country 12 eggs costs about ~11 dollars. Which is equivalent to about 7 USD.

  10. 1 month ago
    Anonymous

    Buying a half (200 lbs) or quarter (100 lbs) side of beef in bulk, already portioned into various cuts and frozen, costs around $5 per pound in the US. Most people eat less than 2 pounds per week.
    The cost of running a full chest freezer is between $50 to $100 per year.
    I know you said no rice and beans, but if you stretch out your quarter side of beef with rice and beans (mexican style) you could make it last for two years.
    That's $250 a year for meat, maybe $100 for rice and beans. Herbs, spices, etc, grow or buy as needed.
    You can easily get your grocery costs down under $20 per week per person while eating a healthy diet.
    Buy in bulk. Ignore the ~~*grocers*~~ on this board and their "what if there is a spooky storm!!" fear psyops.

  11. 1 month ago
    Anonymous

    Sam's club has been a life saver for me. They are similar to cost-co's ive heard. Chicken is fricking DIRT cheap there along with a lot of other items. You might be paying a little bit more upfront but you get a shit ton more, that you can freeze/seal off. Also utilizing the local food bank/pantry has really helped, its free fricking food!

Your email address will not be published. Required fields are marked *