I put that wet, moist beef jerky in my dehydrator. Slim jims as well (make a few cuts along the shaft)
slightly cheaper than buying my own steak to slice and marinate
beef jerky is for that pseudo-manly type of hipster who obsesses about straight razors, cast-iron skillets, and mustache-care products and cosplays as a Canadian lumberjack
"hipster" doesn't only apply to bay area soiboy tech workers
Overpriced compared to what?
I get bags of 10oz for $10; each oz is 11g of protein, which comes out to 330g/$30. To put that into perspective, 3lbs of salmon is $35 and is about 270g of protein while 3lbs of New York strip is $40 and about 320g. Only thing with better ratios is chicken at roughly $20 for 3lbs and 370g of protein. Jerky seems to be priced pretty fairly if not a little cheap relatively speaking
Refrain from speaking on any other topic until you move out of your mother's basement thanks
used to be able to get a sack of jelly beans at the dollar tree. now they don't sell them at all at the dollar and a quarter tree.
mom liked jelly bellies but they are so fucking expensive. i just want a cheap ass generic jelly bean bag sitting on my desk that i take one or two from a day
You DO soak them first, right anon?
>all suger
>no good bards
>no good fast
>zero protien
overpriced hipster shit
doesn't really taste better than cheaper pepperoni sticks
I put that wet, moist beef jerky in my dehydrator. Slim jims as well (make a few cuts along the shaft)
slightly cheaper than buying my own steak to slice and marinate
>hipster vegans like beef jerky
beef jerky is for that pseudo-manly type of hipster who obsesses about straight razors, cast-iron skillets, and mustache-care products and cosplays as a Canadian lumberjack
"hipster" doesn't only apply to bay area soiboy tech workers
That guy is 36 now.
I hate purchased masculinity so damn much.
>Modern ''''''''''''Men'''''''''''''''
Overpriced compared to what?
I get bags of 10oz for $10; each oz is 11g of protein, which comes out to 330g/$30. To put that into perspective, 3lbs of salmon is $35 and is about 270g of protein while 3lbs of New York strip is $40 and about 320g. Only thing with better ratios is chicken at roughly $20 for 3lbs and 370g of protein. Jerky seems to be priced pretty fairly if not a little cheap relatively speaking
Refrain from speaking on any other topic until you move out of your mother's basement thanks
>t.
used to be able to get a sack of jelly beans at the dollar tree. now they don't sell them at all at the dollar and a quarter tree.
mom liked jelly bellies but they are so fucking expensive. i just want a cheap ass generic jelly bean bag sitting on my desk that i take one or two from a day
>one or two from a day
autistic homosexual
sweets need to last. they're bad for you. it's like the pepperoni in my desk drawer.
I liked them as a kid but I’m not a fan of unflavored centers. Now I like chewy fruit mix lemonheads and Mike & Ike’s
>TFW hungry but already ate the desk ‘roni
I feel like they're super hit or miss.
Anything other than jelly belly and suddenly my mouth gets ripped to shreds half the time.
blocks your path
Me? I prefer sunflower seeds
I miss ole Red frogs. the red frogs they make now are shit.