>healthy food is expensive

>healthy food is expensive
Fresh produce is the cheapest thing at the grocery store. Barely even noticeable at checkout.

Are people living in an alternate reality where junk food is cheaper?

A Conspiracy Theorist Is Talking Shirt $21.68

Unattended Children Pitbull Club Shirt $21.68

A Conspiracy Theorist Is Talking Shirt $21.68

  1. 3 weeks ago
    Anonymous

    The intensely depressing and bleak life of poor people precludes them from processing or cooking raw produce

    • 2 weeks ago
      Anonymous

      I just ate a plate of potatoes, pickles and cheese (you can ignore the cheese, which is indeed expensive).
      How long did you think it took me to prepare the potatoes (30 seconds putting them into the water + 30 seconds taking them out of the water) and """preparing""" the pickles?

      Yes I know you likely just LARPed as one of the detractors. But it's a good discussion starter.

  2. 3 weeks ago
    Anonymous

    Grass-fed beef and dairy is expensive. Pastured eggs and chicken and pork are expensive. Wild caught fish is expensive. These are all healthier than the alternatives.

    Some produce is cheap, some isn't. I think it's still good for you, but won't come close to the nutritional aspect of a lot of things mentioned above.

    White rice and vegetable oil are probably the cheapest things with the most calories though. And they're not really health foods.

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      Chicken breast and pork is like $5 per pound. Pork actually might be a bit cheaper than that.

      I wouldn't call that expensive- its the cheapest meat. Beef and lamb is the more expensive options at the meat section, and both vary significantly by cut.

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        I meant pastured chicken and pastured pork. Animals raised on pasture eating more of their natural diet and engaging in natural behavior. Unlike the alternative where they're confined and fed grain which produces less nutritious products.

        • 3 weeks ago
          Anonymous

          the difference in nutrition between pastured chicken and standard chicken is minimal

          • 3 weeks ago
            Anonymous

            Admittedly I have health problems. I get indigestion and diarrhea from grain-fed beef and chicken. I don't experience that with grass-fed. I haven't actually tried pastured chicken but I imagine it would be similar. From what I've read it can be 2-7x more nutritious with certain things.

            Not to mention that constant inflammation being a factor in a lot of diseases while it looking like grass-fed, pastured, wild caught, etc. have more anti-inflammatory benefits. The ratios of different fats gets skewed for the worse when animals are fed unnatural diets of grain and in general less healthy and happy.

            • 3 weeks ago
              Anonymous
              • 3 weeks ago
                Anonymous

                dillhole

            • 2 weeks ago
              Anonymous

              have you ever considered eating more vegetables you dingus

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      Eggs are cheap. Even free range eggs. Dairy is ridiculously expensive in my country. Cheese being as expensive if not more expensive than beef. Fricking insane if you ask me. Dairy is the food that has been hit the worst with current inflation.

      Vegetables are cheap. Beans are cheap. Wheat is cheap. Rice is cheap. Potatoes are cheap.

      • 2 weeks ago
        Anonymous

        I got the opposite of you (Australia). Milk and milk-derived products are still fairly cheap, but eggs have been blown out the ass since Covid.

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      I've never seen a Walmart look that clean and organised nor have than large of a produce section. Not once. And produce is almost always more expensive at Walmart in my area than at normal grocery stores.
      I only go there for canned fish and when I need to buy kitchen paper or something.

      >Some produce is cheap, some isn't. I think it's still good for you, but won't come close to the nutritional aspect of a lot of things mentioned above.
      Maybe it's because I'm spoiled for choice, having literally dozens of supermarkets within a short distance of my house, but I can always find produce on the cheap.

  3. 3 weeks ago
    Anonymous

    >walmart

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      a head of lettuce at walmart is the same shit as a head of lettuce elsewhere

      Probably comes from the same farm.

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        lmao no

        almost everything at walmart is inferior, including name brands, name brands produce cheaper products because walmart requires a certain ratio and if you can't hit it they will get rid of you https://www.reddit.com/r/IsItBullshit/comments/13h3woj/isitbullshit_walmart_sells_lower_quality_of_the/

        food especially

        • 3 weeks ago
          Anonymous

          I think you mean Costco

        • 3 weeks ago
          Anonymous

          This seems to be mainly regarding packaged items, not produce

  4. 3 weeks ago
    Anonymous

    The cost is just the excuse. In reality these people are lazy. Simple as.

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      The intensely depressing and bleak life of poor people precludes them from processing or cooking raw produce

      There are people whose world view cannot accept that people (especially ones who are 'marginalized') have agency. Everything bad with them HAS to be society's fault, not the individual's.

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        Your mom had some agency last night

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        It is, those people used to get accomodation and shitwork before everything was outsourced and labour value was nuked by importation of the 3rd world. Whoever made those decisions for us done those unfortunate folk dirty.

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        There's other people who refuse to accept systemic explanations for any factor in modern living, expecting each and every individual to be a modern Atlas in turn.

        • 2 weeks ago
          Anonymous

          Buying fresh produce and chicken breast and cooking it rather than fast food == Holding up the Earth????

  5. 3 weeks ago
    Anonymous

    It's easy to eat cheap an healthy. Even if your hourly $ are pretty high, efficient cooking still comes out on top.
    I can however understand if people who feel totally powered out after working fall down Into the trap. But still, if they're smart about it, there's no reason to spend more than 15mins a day on having cheap, good and healthy food.

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      >IMG20230325142131__01__01.jpg
      316 KB JPG
      That is one of my wild bees. They're currently building four nests in my garden spot.

      • 2 weeks ago
        Anonymous

        https://i.imgur.com/lmZupdF.jpg

        It's easy to eat cheap an healthy. Even if your hourly $ are pretty high, efficient cooking still comes out on top.
        I can however understand if people who feel totally powered out after working fall down Into the trap. But still, if they're smart about it, there's no reason to spend more than 15mins a day on having cheap, good and healthy food.

        Cool bee anon. I used to be a beekeeper.

  6. 3 weeks ago
    Anonymous

    what youll find is, people who say that always shop at bodegas/dollar stores/7-11 where they dont have fresh food at all

    that or the only "fresh produce" they look at is premixed salad bowls and organic baby arugula type things, which are always expensive although not even that much more than processed frozen stuff (and still way less than takeout)

    but yeah carrots, celery, onions, corn, collard greens, kale, potatoes spinach, lettuce, cabbage, tomatoes, this kind of thing is all very cheap at any basic grocery store and healthy as can be.

    problem is most people dont know how to cook anything from scratch, theyre literally terrified of the idea. all they know is "open packet and put in mouth" and that suits corporations just fine b/c nobody is making much money selling raw carrots. packetized food is where the profits are.

  7. 3 weeks ago
    Anonymous

    produce is cheap but its like 50 calories for a giant bowl, you need other shit to get full
    thankfully lentils and beans are also cheap

  8. 3 weeks ago
    Anonymous

    Sure the vegetables are cheap, but when you add the Jimmy Deans sausage, the Hamburger Helper Cheesy Italian, the Kraft Parmesan shaker, the Newman's Own Italian Dressing, the McCormick Salad Toppins, and the Pepperidge Farm Frozen Garlic Toasts, it costs like $30 to have an authentic Italian home-cooked meal (from scratch).
    On the other hand, an authentic Italian pizza from Domino's is only $20.
    ($21 if you're including the tip)

  9. 3 weeks ago
    Anonymous

    you can't get good fruit in a grocery store anymore. once you've had a tree ripened plum or peach the shit you get in the stores is sour hard garbage.

  10. 3 weeks ago
    Anonymous

    >picture of prices from 2005

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      The picture isn't my point

      I just went to the grocery store, produce is still way cheaper than any junk food

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        Most produce barely gives any calories.

        • 3 weeks ago
          Anonymous

          get a bag of sugar.
          problem solved.

        • 3 weeks ago
          Anonymous

          people who need to improve their diet are rarely running a calorie deficit

        • 3 weeks ago
          Anonymous

          stir fry it with duck fat, that'll add more calories

        • 2 weeks ago
          Anonymous

          No it gives you nutrients.

          That’s why you stir fry it with some sort of fat to add calories. It also makes it taste better.

  11. 3 weeks ago
    Anonymous

    Greetings from Switzerland.
    Chicken breast is about 25 $ /kg (≈12$/lb) here so most of the population switched to vegetarian or flexitarian. vegan is too expensive.
    Basically a lot of us mostly eat meats in restaurants as a treat.

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      >Switzerland.
      Uh but you're the only Yuropoors who make as much as Americans [if not more]

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      I looked at chicken breast here yesterday and it was less than 12.
      You're either a weird bot or a weird moron.
      Stuff is expensive in Switzerland, but if you make less than 8k a month, you also have the option of just being declared moronic and receive IV and Ergänzungsleistungen.

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      drive to Baden-Wurtemburg and buy groceries there

  12. 3 weeks ago
    Anonymous

    the "cooking healthy for your self is expensive" was always a grift pushed by fast food and frozen slop manufacturers and they can't handle that the lie is crumbling away

  13. 3 weeks ago
    Anonymous

    No one knows how to feed themselves while I've been spending like $10 a week making chipotle style rice bowls

  14. 3 weeks ago
    Anonymous

    Right now at Tesco here in the UK a 2kg bag of potatoes is 15p. Literally 15 pence.

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      It's just for Easter, they do the same for Christmas. Grateful though as it allows me to make my Easter dinner for cheaper than I thought.

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      I never understood why bongs have third-world tier grocery prices... wait...

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      how the frick are they making money off that

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        It's a loss leader, you go to the store for cheap veggies, you stay to buy the Easter eggs.

      • 2 weeks ago
        Anonymous

        Its potatoes from 2020 kept in cold storage they want to get money for opposed to throw it out because it spoils in a month.

  15. 2 weeks ago
    Anonymous

    Fresh produce is not the cheapest (per lb and calories wise). That would be, Sugar, Flour, Rice and Pasta. (In that order... I think)

  16. 2 weeks ago
    Anonymous

    Doritos = ~$20 kg
    Chocolate = ~ $25 ~ $30 kg
    Etc.

    Chicken Breast = $10 kg
    Steak = $15 kg
    Rice = $1.80 kg
    Pasta = 1.80 kg

    People who say "Eating healthy is expensive" haven't taken 5 seconds to check if that is true.

  17. 2 weeks ago
    Anonymous

    Apples haven't been that cheap here in forever same with oranges. I won't buy a lot of their produce because it either tastes bad (strawberries) or is bad. Bugs and mold and freeze damage ect. When they do get good stuff in then it's a bargain but learning the local mart sucked ass and I still go elsewhere for some produce.

  18. 2 weeks ago
    Anonymous

    Food is cheap if you can cook.

    [...]

    just made a really nice dinner for $5 a serving apparently.

  19. 2 weeks ago
    Anonymous

    Sometimes the biggest hurdle isn't actually the price, but being too tired from wageslaving to cook something. Still something you can fix, but it's not as easy

    • 2 weeks ago
      Anonymous

      >Work
      >Spend more because tired from work
      >Have to work because le food expensive

  20. 2 weeks ago
    Anonymous

    bell peppers are $6 and cucumbers are $8 my guy
    there's a reason why gardening has suddenly gotten popular in the last few years
    fricking everyone growing their own tomatoes right now when they're $9/lb

    • 2 weeks ago
      Anonymous

      You must live in a European country

    • 2 weeks ago
      Anonymous

      Green bell peppers are 68¢ each here in Southern California.

      • 2 weeks ago
        Anonymous

        Everything is cheap in Mexico, including life

    • 2 weeks ago
      Anonymous

      Where the frick you live?
      St. Helena?

  21. 2 weeks ago
    Anonymous

    you have to remember most people on Culinaly live in flyover places where buying fresh vegetables gets you put on a list of "groomers" and "communists" being compiled at the (obviously republican) governor's office or attorney general's office. they would be risking their own lives if they did that, "normal food" is just subway and mcdonalds, or five guys on a big fancy special occasion.

Your email address will not be published. Required fields are marked *