How much do you spend on groceries?

I spend around $300 a month and I feel like I'm getting fricked

Shopping Cart Returner Shirt $21.68

Nothing Ever Happens Shirt $21.68

Shopping Cart Returner Shirt $21.68

  1. 2 months ago
    Anonymous

    I dont know. I buy what I want and I still manage to save money.
    >t. Owns his house and cars

    • 2 months ago
      Anonymous

      Damn, I wish I could inherit enough to buy a house outright.

      • 2 months ago
        Anonymous

        Not that anon, but my parents bought me my house. I still have an inheritance to look forward to unless my dad had pissed it away on hookers and blow now that my mum's died.

    • 2 months ago
      Anonymous

      Same, feels good to be gainfully employed and not worry about money at all.

      t. Haven't looked at my bank account in months because I know the balance is growing.

      • 2 months ago
        Anonymous

        My father was like that until he found out somebody had scammed him and had drained it all out over a period of two and a half years. Now he's in debt.

        • 2 months ago
          Anonymous

          just don't be moronic then

          • 2 months ago
            Anonymous

            Everybody without dementia who gets scammed thinks they're too smart to be a victim, yet it happens all the time.

            • 2 months ago
              Anonymous

              Well see they forgot to not be moronic, classic mistake.

              • 2 months ago
                Anonymous

                Yes, real smart people spread their diseases everywhere to drag their competitors down. Life is a competition and if you're not damaging your opponents you lose. Also, other people are responsible for the loss of high trust society.

              • 2 months ago
                Anonymous

                Anon are you having a stroke?

              • 2 months ago
                Anonymous

                No, I'm parodying the collective stroke of history's biggest morons.

              • 2 months ago
                Anonymous

                Oh okay, have fun I guess

        • 2 months ago
          Anonymous

          See I'm not a moron so that's not a problem

          Also my wife checks the balance more often than me because she has anxiety issues caused by her parents' poor financial management skills so if there was something off she'd notice.

  2. 2 months ago
    Anonymous

    We spend about that much to feed two adults and a first grader. Whole foods, like fruits and vegetables, haven't gone up so drastically and that's the majority of my family's diet.

    • 2 months ago
      Anonymous

      Ok I hope your first grader does really good in school. What is their name? Gender? What do they look like. Warm wishes from this anon for your First Grader.

    • 2 months ago
      Anonymous

      >tfw live alone
      Maybe I should stop shopping at the farmers market

  3. 2 months ago
    Anonymous

    most trips to pick up 2-3 days worth of food, snacks and beer is running me $50-80 these days
    i have a good paying job so i'm fine for now, but if shit gets worse i'll have to go back to just cooking pasta for every meal again like in the old days

  4. 2 months ago
    Anonymous

    I might be close to $600 a month nowadays but more than half of that is fresh berries and dried fruit. Conversely the food is pretty satisfying so I almost never go to restaurants anymore.

  5. 2 months ago
    Anonymous

    Probably 300 a month on average for me and my wife. I tend to batch prep for economy of scale reasons, so its hard to actually get an average. In February I bought an entire outside flat to slice for roast beef, while in March I made potato/leek/bacon soup and chicken pot pies so the money I spent was wildly divergent. And on top of that I work in catering so I eat for free at work.

    This month I've already done my shopping for the batch prep stuff and I think the total came out to sixty bucks? Thats all my suppers covered, so its just what I spend on making sure my wife has stuff for lunch, and a few things for breakfast.

    >16 Naan
    $4
    >Can crushed tomatoes
    $2
    >Mozzarella Cheese
    $10
    >Pepperoni
    $5

    Individual pizzas from that, $1.31 per Pizza.

    >Quarter Chicken 5kg * 2
    $30
    >10LB potatoes
    $5
    >5LB Rutabaga
    $5
    >Some olive oil
    Dunno, a couple bucks

    Seasonings are negligible. So yea, 30 meals for 60 bucks Canadian, though I'll be eating them over the next three-four months.

    I'll probably need yogurt, eggs, protein milk, cheese, lunch meat, bananas, some crackers, and usually I buy her some Highliner Select fish entree twice a month, so maybe 120 for all that. Still have a bunch of day olds from the local bakery in my freezer. I'd make bread myself but my home has no insulation on the exterior wall my kitchen is against so nothing proofs well from Oct-April.

    • 2 months ago
      Anonymous

      You should buy flour & yeast and make your own dough instead of using premade naan. It's cheaper and tastier.

      • 2 months ago
        Anonymous

        Not for a frozen pizza base. If I was making chicken korma, sure.

  6. 2 months ago
    Anonymous

    before pandemic: $140-180
    after: ~$300

  7. 2 months ago
    Anonymous

    Probably about the same, though I might stop eating meat and drinking alcohol for budget and health reasons

  8. 2 months ago
    Anonymous

    Well my last grocery trip was about $400 but like half of that was restocking the wine rack and picking up some interesting looking seasonal beers because I was at the fancy store that has a huge selection of good shit.

    Have you tried getting a job?

  9. 2 months ago
    Anonymous

    i spend like 3k a month on fast food, snacks, and groceries

    • 2 months ago
      Anonymous

      Gross you sound fat

  10. 2 months ago
    Anonymous

    Eh hard to say, but I'm only 135lbs so I don't need to eat a ton.

    Most of my meals include rice as carbs and a ~20lb bag is like $20, that'll go into months worth of meals.
    Aside from that my main costs are things like beans, lentils, veggies and protein. I'm not counting spices because you have enough of that that's like.. cents per meal.
    My vegetables of focus are potatoes, tomatoes, onions, and cucumbers.
    I don't eat fruit so that's a big savings considering how expensive that is.
    My 'baseline' meals are super cheap. If I'm being fancy that's when I bring in steaks, expensive cheeses, etc.. but that's because I'm not financially constrained at all.
    If you're worried about money then you need to figure out what is inflating your grocery budget. $300 for an individual isn't awful, but it could be lower if it has to be and still be comfortably tasty.

Your email address will not be published. Required fields are marked *