alcohol and a number of small items in produce bags so i can inconHispanicuously steal the reasonable $180 worth of groceries that will actually feed me for the week
minimum $80 per meal, no meal that isn't delivered or prepared by the help. extras thrown away, better to have more than you need. $600 alotted for the wife's weekly block party, $300 for sunday football party, $20/day on donuts for the office, $200 twice a week on going out with the lads on lunch, $20 for the hooker's mcchicken meal wednesdays
I know a girl who feeds herself and her children mostly ramen at home for only a few bucks a week. She's also a major slut who I'm almost certain is a part-time escort.
>1 lb of breakfast sausage to last a week >eating the same dogshit every day >wasting money on soda
I'd kill myself if I had to live like that.
I spend $130-$150 dollars a week cus I'm not a poorfag cunt btw (and I like cooking)
>I spend $130-$150 dollars a week cus I'm not a poorfag cunt btw (and I like cooking)
Looking for an excuse to play with your kitchen toys isn't the same thing as cooking, you undisciplined, financially-illiterate homosexual.
>$7.50/wk on water
Not that I even think about cost of water, but why? Drink from the tap and spend the saved $7.10 on a nice treat, unless you're a thirdie
Swiss lentils with hot dogs and spätzle is nice. It's lentil, onion, bacon, hot dog, parsley, egg, flour, cheese and water. Simple shit and costs, like, 12CHF or so for six servings.
I can't imagine the cost would be much different in less civilised nations across the pond.
including alcohol I probably spend about $60/week but alcohol isn't food. My food expenses range from $30-40/week depending on what I feel like eating.
Per week probably around $50 I usually spend $300 a month but I buy all my protein at the beginning of the month and throw it in the freezer so first week of the month I spend somewhere in the ball park of $100-200. then I buy produce, dairy and etc as needed throughout the month. works well enough for me.
People expect you to eat the stupidest shit. Seasoned beans with pieces of fruit. They want you to treat meat like a specialty that only workers deserve to eat.
>Tendies >choccie milkie >steak >rice rice rice >broccoli >cauliflower >cold cut sandwiches >icecream >snacks >juice
over 100 bucks a shopping trip and I go shopping about 3 times a month
Non-workers without specific legitimate disabilities or circumstances independent wealth DO NOT deserve to eat and should kill themselves.
Useless eaters have NEVER been welcome throughout human history.
Yeah this is the problem. All the cheapest shit you can buy is the most boring and least nutritious, no amount of cope from beanmunchers will convince me that they're having a "full" meal. Its retarded.
>brown rice >whole wheat pasta >occasional whole wheat tortillas >dry beans >frozen veggies >frozen fruit >butter >chicken thighs/quarters >buy a bunch of ground beef when it's on sale and stick it in the freezer >Hispanices/sauces as needed
Eating healthy and affordable isn't difficult.
No you don't. >go to Walmart.com >pick a store in whatever city you want >search the product you want >click "In-Store" for items sold at that establishment >compare with Tesco
We live in a capitalist society. Capitalists gon do capitalist shit
>$7.50/wk on water
Not that I even think about cost of water, but why? Drink from the tap and spend the saved $7.10 on a nice treat, unless you're a thirdie
Water here is bad, even with filtration.
2 months ago
Anonymous
>$7.50 x52 =$390
Buy a reverse osmosis home system and you'll have saved the money within a year
2 months ago
Anonymous
>We live in a capitalist society
So why is everything subsidized and propped up with tax dollars
2 months ago
Anonymous
>We don't live in a capitalist society
So why is everything privatized and propped up with inflation and debt and loans
For me it's about 80-150 dollars depending, but that includes rarer purchases like condiments or Hispanices that last a while. So some weeks can go down to 50-80 bucks. I'm also a fat pig who eats a lot of slop so I assume if I was healthy I could probably cut that in half at least.
350€ and I consider this a lot, granted my smol kitchen sucks to cook in so I eat in a canteen or fast food mostly. Breakfast and lunch, sometimes lunch and dinner, never more than 2 meals a day. One big meal costs 6€ in my canteen. From Mo-Wed. lunch and dinner too lazy to calculate
I spend about 500/week. I never eat out, this all goes to premium ingredients: quality meat from an upscale butcher shop, fresh fish, local organic produce and dairy, fine cheeses, etc. This number doesn't include all the wine I buy, and I don't drink the cheap stuff.
$40
What do you purchase with $40 to last the week?
alcohol and a number of small items in produce bags so i can inconHispanicuously steal the reasonable $180 worth of groceries that will actually feed me for the week
>alcohol
All you really need
how much should WHITES spend though?
minimum $80 per meal, no meal that isn't delivered or prepared by the help. extras thrown away, better to have more than you need. $600 alotted for the wife's weekly block party, $300 for sunday football party, $20/day on donuts for the office, $200 twice a week on going out with the lads on lunch, $20 for the hooker's mcchicken meal wednesdays
essential foods and toothpaste. I was at Aldi today and everything was cheaper than usual. Even beef jerky was $3 for 1/2 pound bag.
I know a girl who feeds herself and her children mostly ramen at home for only a few bucks a week. She's also a major slut who I'm almost certain is a part-time escort.
>Breakfast:
>7x Bananas - $1.75
>Lunch
>Precut lettuce - $2.00
>7x Tomatoes - $2.50
>24-pk French rolls (also used for dinner) - $5.00
>Salami - $4.00
>Dinner
>1x Bell pepper - $0.75
>1x Onion - $1.00
>1x 8-oz Mushrooms - $2.00
>1x 1-lb Breakfast sausage - $4.00
>Preshredded cheese - $2.25
>Misc
>2x 2-liter sodas - $3.00
>6x 1-gal waters - $7.50
>Total with tax: $38-ish
Come on anon, this isn't hard.
>1 lb of breakfast sausage to last a week
>eating the same dogshit every day
>wasting money on soda
I'd kill myself if I had to live like that.
I spend $130-$150 dollars a week cus I'm not a poorfag cunt btw (and I like cooking)
>I spend $130-$150 dollars a week cus I'm not a poorfag cunt btw (and I like cooking)
Looking for an excuse to play with your kitchen toys isn't the same thing as cooking, you undisciplined, financially-illiterate homosexual.
:
>>7x Bananas - $1.75
Since when did donkey kong learn to use the internet?
>$7.50/wk on water
Not that I even think about cost of water, but why? Drink from the tap and spend the saved $7.10 on a nice treat, unless you're a thirdie
This is one of the top ten most asinine posts without intending to be
40 might be pushing it just barely. I'd say 50, 60 and I would be perfectly satisfied
I just bought ingredients to make lentil soup (like 6 or 8 servings) and it cost almost $25
Bullshit. Lentils are $2/lb at most, dry, and are the only required ingredient for lentil soup.
only a complete poorfag would eat plain lentils
lentils, onion, garlic, carrot, potato, lemon
already had tomato paste and salt and pepper
Even if you had to buy every ingredient lentil soup (4-6 servings) shouldn't cost more than $10-15.
Swiss lentils with hot dogs and spätzle is nice. It's lentil, onion, bacon, hot dog, parsley, egg, flour, cheese and water. Simple shit and costs, like, 12CHF or so for six servings.
I can't imagine the cost would be much different in less civilised nations across the pond.
as much as they want
>per week
$100 - 150 if single male (includes alcohol btw)
literally me
I do that reasonably and about half of that goes towards booze, not counting weekend outings
>mark wiens new victim
cost is irrelevant to flavor.
the real question is how much flavor should you have.
My budget is $1/250 calories.
I spend about 700-800 a month. so i guess around 175-200 a week. I don't buy alcohol though.
jesus i spend $600/month on food for two people in a medium-high COL area
I spend ~$300/month. I can't imagine spending more than that without being a severe alcoholic or extremely overweight
Google Hungry Planet: What The World Eats
Amount of money differs about 2(two) - 400 usd per family a week depending on country.
I used to get by on less than 50, even with some niceties. But fuck lately it's been closer to 70 per week. Fucking Obama and the democrats
I spend $96 a month
I eat pizza rolls everyday
including alcohol I probably spend about $60/week but alcohol isn't food. My food expenses range from $30-40/week depending on what I feel like eating.
You're all obese
My food budget is 200 a month
Per week probably around $50 I usually spend $300 a month but I buy all my protein at the beginning of the month and throw it in the freezer so first week of the month I spend somewhere in the ball park of $100-200. then I buy produce, dairy and etc as needed throughout the month. works well enough for me.
I spend $30/day on food and $20/day on dudelmao/beer
60$ a week
People expect you to eat the stupidest shit. Seasoned beans with pieces of fruit. They want you to treat meat like a specialty that only workers deserve to eat.
>Tendies
>choccie milkie
>steak
>rice rice rice
>broccoli
>cauliflower
>cold cut sandwiches
>icecream
>snacks
>juice
over 100 bucks a shopping trip and I go shopping about 3 times a month
Non-workers without specific legitimate disabilities or circumstances independent wealth DO NOT deserve to eat and should kill themselves.
Useless eaters have NEVER been welcome throughout human history.
this, unforunately my country is using my tax dollars to pay them to stay in hotels and literally eat all day
Yeah this is the problem. All the cheapest shit you can buy is the most boring and least nutritious, no amount of cope from beanmunchers will convince me that they're having a "full" meal. Its retarded.
0
neet life
$420 per month, strictly because the number is amusing
Not too much because you lose your humility
Not too little because you lose your dignity
As much as you want, as long as you're not a fat ass.
rip poorfags
https://www.fns.usda.gov/cnpp/usda-food-plans-cost-food-monthly-reports
Legitimate female privilege. Saving $40-50/month just because they don't have to eat as much.
lose weight you fat homosexual
>do you want this goyslop!?
>SIKE!
>*throws it on the ground*
>*stomps it*
>beats the shit out of hobo
Why rich people are like this?
because bums aren't human and are lesser than the literal dirt they walk on.
>adult human
as opposed to another species?
>brown rice
>whole wheat pasta
>occasional whole wheat tortillas
>dry beans
>frozen veggies
>frozen fruit
>butter
>chicken thighs/quarters
>buy a bunch of ground beef when it's on sale and stick it in the freezer
>Hispanices/sauces as needed
Eating healthy and affordable isn't difficult.
Oh, and eggs.
anyone else make a spreadsheet with calories / dollar for everything they buy?
I want to see your sheet senpai
No but like the other guy said please share
I would say about $250 is workable if you enjoy paying a bit extra for quality and cozy import items.
I live in a HCOL area and spend $400 a month on myself
Is there somewhere online I can see real US supermarket item prices? I’d be interested to do a virtual shop and compare to UK.
I guess if you go to the Walmart website and change location to us you can see
Almost all supermarkets have a website.
>Googlemaps any city
>Find a supermarket
>Click website link and enter the same zip code
Its that easy
I have to make an account though
>I have to make an account though
No you don't.
>go to Walmart.com
>pick a store in whatever city you want
>search the product you want
>click "In-Store" for items sold at that establishment
>compare with Tesco
>$1 for a single onion
How did we stray so far?
We live in a capitalist society. Capitalists gon do capitalist shit
Water here is bad, even with filtration.
>$7.50 x52 =$390
Buy a reverse osmosis home system and you'll have saved the money within a year
>We live in a capitalist society
So why is everything subsidized and propped up with tax dollars
>We don't live in a capitalist society
So why is everything privatized and propped up with inflation and debt and loans
For me it's about 80-150 dollars depending, but that includes rarer purchases like condiments or Hispanices that last a while. So some weeks can go down to 50-80 bucks. I'm also a fat pig who eats a lot of slop so I assume if I was healthy I could probably cut that in half at least.
350€ and I consider this a lot, granted my smol kitchen sucks to cook in so I eat in a canteen or fast food mostly. Breakfast and lunch, sometimes lunch and dinner, never more than 2 meals a day. One big meal costs 6€ in my canteen. From Mo-Wed. lunch and dinner too lazy to calculate
I spend about 500/week. I never eat out, this all goes to premium ingredients: quality meat from an upscale butcher shop, fresh fish, local organic produce and dairy, fine cheeses, etc. This number doesn't include all the wine I buy, and I don't drink the cheap stuff.
Sounds implausibly high tbh. You'd have to still be buying excessive quantities of food to reach that level, even with premium ingredients
Post a receipt
>a few days later
bong but this is basically what i buy, if i weren't cutting there'd also be a few £ of cheap carbs