I need a meal plan to feed a family of four this month for less than $300 that isn't total cattle slop.

I need a meal plan to feed a family of four this month for less than $300 that isn't total cattle slop. Please for the love of Kek help me.
>no allergies or weird dietary rules
>my wife likes "paleo" but I think it's just a meme

Schizophrenic Conspiracy Theorist Shirt $21.68

Homeless People Are Sexy Shirt $21.68

Schizophrenic Conspiracy Theorist Shirt $21.68

  1. 3 weeks ago
    Anonymous

    Go to a food bank, it's free
    Hare Krishnas have free lunches

  2. 3 weeks ago
    Anonymous

    >filename
    >"paleo" for $300 a month
    nice bait but try reddit until you're old enough to post here

  3. 3 weeks ago
    Anonymous

    >big ass bag of rice
    >big ass bag of beans
    >you like eggs now, get used to it
    You eat beans and rice and you will find ways to make them palatable. I don't know what you have to cook with, but they aren't super complicated even with a pot and stove. Beans are great for a pressure cooker. These are your bread and butter in tough times.
    >massive bag of frozen broccoli, should be cheap, if it's too much skip it
    >chicken thighs, these are tasty, simple and offer variety
    >if you can eat pork get some pork chops for variety, pork is often cheaper than beef
    >flour tortillas toasted on a pan with oil/fat make things interesting
    >shop the sales for variety, you don't want to go insane. I hope you have seasonings and know how to use them
    If you have a good aldi nearby, buy your fresh vegetables there. I can plan amazing meals for 4 when I walk into aldi on $75 a week. Meat/vegetables/cheese at aldi, offbrand snacks at aldi, aldi is your new home.

    If all else fails plate up some beans, rice and eggs. You could live off that with 50 dollars. The rest is just for your sanity's sake.

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      Thanks

      >please help me feed my family, Culinaly!
      homie what

      homie did you miss that this is the cooking board. Do you people not know groceries? Or is this entire page just different ways to microwave the same fricking hot pocket?

      >filename
      >"paleo" for $300 a month
      nice bait but try reddit until you're old enough to post here

      Is "paleo" a more expensive diet, usually?

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        > Or is this entire page just different ways to microwave the same fricking hot pocket?
        first time? welcome, enjoy your stay

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        >this is the cooking board. Do you people not know groceries? Or is this entire page just different ways to microwave the same fricking hot pocket?
        oh hai there newfriend

  4. 3 weeks ago
    Anonymous

    >please help me feed my family, Culinaly!
    homie what

  5. 3 weeks ago
    Anonymous

    buy whatever is discounted, and make soup. you can stretch ingredients pretty far that way. bulk it up with beans, serve on rice. keep your scraps, make more soup.

    if you keep a stocked pantry you probably have most of what you need to bake bread. eat it with eggs or canned tuna for some cheap protein.

  6. 3 weeks ago
    Anonymous

    Under bidens economy it's impossible to feed a family of 4 for under 500 dollars a month. Sorry to tell you, you're just gonna have to beg at food banks and soup kitchens. But Slava Ukraini!!! More money to Zelenskys dacha and offshore bank accounts!!!

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      Go leave

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      eating in the US is dirt fricking cheap compared to Canada

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        Canada has food banks, too, take advantage of them

  7. 3 weeks ago
    Anonymous

    In a typical month you need about 240,000 calories to feed a family of four.

    60 LB chicken thighs (on sale for 99 cents/lb near me right now) - $60, 42,000 calories
    60 LB beans (pinto beans are $1/lb and cheaper for larger sized bags at my Walmart) - $60, 84,000 calories
    60 LB rice (20 lb bags at my walmart are a little under $12 right now) -$36, 96,960 calories
    10 gallons of whole milk (a bit under $3/ gallon at my walmart) $30, 24,000 calories
    1 gallon canola oil ($11/gallon at my walmart) 30,000 calories
    (At this point you are at $197 and already well over 240,000 calories of food)

    Use the rest of your money to buy things eggs, fruit, vegetables, spices, herbs, and oatmeal. You can adjust the quantities of things above too. It was just a basic idea to get you going. If you get some spices and aromatics like garlic and onions there are a million ways you can cook chicken thighs and beans and rice.

  8. 3 weeks ago
    Anonymous

    economical foods that won't rapidly poison your family:

    rice, potatoes, frozen concentrated orange juice, judicious application of butter, whole milk, whole chickens broken down for gelatinous broth and added to rice, cryovac of beef broken down into stew cuts for pressure cooker, bulk white mushrooms well cooked; whey isolate powder in bulk is an economical option for stacking with water, some milk, for school lunches @ 25-30g protein per scoop and usu 30 servings per tub @ around ~$5/lb beef equivalent.

    all that plus a pound of non-iodized salt and that covers all aminos, magnesium, calcium, fat, and protein and most importantly cooks mostly in pressure cookers for energy $$$ savings and keeps for days; any daily gap in protein per person under 0.7g/lb make up at a rate of 1g sugar per 1g protein gap to avoid muscle wasting from alanine conversion, so a 150lb boy needing ~100g protein (as e.g. 400g beef) would be (extra calories as grams of sugar = 100 - protein eaten )

  9. 3 weeks ago
    Anonymous

    You should be able to buy a 20 pound sack of rice for no more than $15, and a similar amount of dried beans for about $30. This leaves you with ample amounts of money for things like sausage, chicken breast, onions, garlic, chilis, etc. to spice up the goy slop.

    Mexicans have lived on a diet of beans and rice forever, so you should be able to make due for a month.

  10. 3 weeks ago
    Anonymous

    Lentils! Legumes like beans and you can buy them in large quantities just the same. Easy and lots of recipes

  11. 3 weeks ago
    Anonymous

    I scope out meat sales anytime I'm at meijer. Not sure what other stores do it.

    Might be chicken breasts, might be pork shoulder, might be brisket. But capitalize on it and get creative.

  12. 3 weeks ago
    Anonymous

    Food bank, because what you're asking is just not doable.

  13. 3 weeks ago
    Anonymous

    People already mentioned rice and beans, so I will go with potatoes and onions. Potatoes are another cheap carb famous for keeping poor peasants alive while onions are almost free. Also, organ meat. It's nutritious but cheap because people find it icky, but it's edible and can even be tasty to some if done right. Liver with onions is a classic. Chicken hearts are cheap as frick and pretty good.

Your email address will not be published. Required fields are marked *