This unironically. I made it last night actually, refried beans and Spanish rice. 2 bucks a pound for the pinto beans, 2 bucks a pound for the rice, 1 buck for the can of tomatoes, and a buck 50 for two onions. I already had the flour, oregano, and chili powder on hand, but flour is cheap and is used with salt and water creating easy peasy tortillas. 2.50 for cheese, and the remaining dollar for a few fresh jalapenos. There you go, 10 bucks to last a week.
$5 worth of meat. For me, that would be 500grams beef.
2 packs of dollar store pasta
1 can of dollar store beans
1 can of dollar store tomato
2 onions
Steal some garlic, maybe some herbs.
Hahaha. I have 10kg sacks of urad dal, masoor dal and channa dal in my pantry. I don't have this "only ten dollars" problem. But it's fun to think about. Gotta get creative
>$5 worth of meat. For me, that would be 500grams beef.
I'd go with bone in chicken thighs. You get more for your money and them bones can be used to make a big pot of soup that'll last you a few days.
Dry beans / rice
cheapest hot sauce on shelf (avoid if you have it or other seasoning at home)
ring up potatoes, onions, carrots, or cabbage as bananas
Congrats, you will survive a week on a better diet than most Amerifats.
I grew up wypipo poor. We had a house, but barely. We had food, but barely. It sucked. Being poor is fucking expensive. Transportation to big box mart? Nope, pay extra at local small store. Buy in bulk at Costco? Lol, no way I can afford to have hundreds of dollars on my shelves.
Anyway, the best advice I have is to completely set aside what you like, and focus only on what's in the clearance section at the grocery store. Bonus if you have an ethnic market nearby.
Honestly this is a stupid question because you don't only have 10 dollars unless you are some homeless bum with no apartment, no house, and nothing. Oh, you're down to 10 dollars after your bills? Maybe ease up on your standard of living relative to your income. My old coworker lived in a 2400 square foot house because his wife wanted that, and they had 200 dollars in their bank account after payday. Worthless way to live. If you need more money, do gig work. If you want protein, go poach some fish from the lake. Or just go to a food bank, plenty are no questions asked first come first serve.
>ethnic market nearby
This little strategem is becoming less and less relevant because the cost for those stores to buy goods has increased and they raise prices because their native customers pay, and white people buy those things plus expensive goods. Ethnic markets are cool for diversity of goods sold, but honestly, a lot of the goods they sell end up being more expensive. Not always, but more often than not.
>10 dollars
Using my local currency >1 loaf of budget bread (rivermill wheameal)
$1.25, 1430kcal, 52g protien >1 packet tegel precooked chicken sausages
$8.00, 1640kcal, 146g protien
wow I'm out of money already haha
and that's barely enough calories for a day haha fancy that
And before somebody says dolar store beans >they actually cost 1.50 >330 kcal per can
That's a days calories at best
Probably the best thing to do is buy 5 packs of pasta (this is 3.5 days calories), or 7 loaves of bread (this is 3 days calories too).
I hate this nagger country.
$10 you say
I go to the local ACE hardware and purchase one matchbook and the cheapest set of metal pins
then I carefully insert the pins into the matchsticks
I mosey on down to the local watering hole and befriend the loneliest son of a bitch I see
after some bants I'll offer a wager, that I can get a matchstick to stand straight up in a glass of water (the bartender will happily provide this for free)
at this point I will win the wager with my trick matches and leave $10 richer
rinse and repeat
Milk and zinc pills. Surprisingly you can drink your own sperm and the protein is well recycled. Zinc pills make extra sperm and the milk is there to keep you hydrated and sperm filled.
12 pack of eggs
dried beans
rice
hot sauce
pancake mix
an egg or two per ramen will make them go a lot farther. rice and beans are good together just mixed with hot sauce, bonus points if you have tortillas.
pancake mix is cheap and can make many many pancakes
The bean and rice hoarders are right. It's cheap, it's filling, it keeps, it can be varied with other ingredients and equally importantly it's quick and easy to cook, since when you're this broke-ass poor or scrimping you usually don't have a lot of free time.
I spend the ten bux on gas and then I just keep going to the same 5 food banks I already get all my food from, for free. I throw the ramen at a homeless man on the way.
An Uber to a food bank.
>tfw don't have enough to uber back home and the crackheads at the bank won't give me a ride home
Take the bus
Rice and beans.
This unironically. I made it last night actually, refried beans and Spanish rice. 2 bucks a pound for the pinto beans, 2 bucks a pound for the rice, 1 buck for the can of tomatoes, and a buck 50 for two onions. I already had the flour, oregano, and chili powder on hand, but flour is cheap and is used with salt and water creating easy peasy tortillas. 2.50 for cheese, and the remaining dollar for a few fresh jalapenos. There you go, 10 bucks to last a week.
I have 50 pounds of each stockpiled for apocalyptic scenarios at all times
Yeah? Do you have fuel & water stockpiled to cook it all?
check out marked down produce and meat to supplement ramen, maybe rice and beans as well if you can afford
$5 worth of meat. For me, that would be 500grams beef.
2 packs of dollar store pasta
1 can of dollar store beans
1 can of dollar store tomato
2 onions
Steal some garlic, maybe some herbs.
Easy. Boring, but you won't go hungry.
>CANNED beans
Laugh at this anon. Point and laugh at him.
Hahaha. I have 10kg sacks of urad dal, masoor dal and channa dal in my pantry. I don't have this "only ten dollars" problem. But it's fun to think about. Gotta get creative
Dollar store items are $1.25 each nowadays. Pasta is cheaper at the supermarket.
>$5 worth of meat. For me, that would be 500grams beef.
I'd go with bone in chicken thighs. You get more for your money and them bones can be used to make a big pot of soup that'll last you a few days.
clear gelatin
cheese
pork necks
limes
also steal, bro. i am broke as fuck right now and i just steal soup stuff through the self checkout
That looks like Sad Satan if it took place in a grocery store
12 pack of ramen, a dozen eggs and if I had money left a white onion and some Serranos
dried beans
cabbage
walmart old bread and stuff, pasta, rice, beans. I stole small things from produce when i was broke like a potato, onion, garlic, etc.
Dry beans / rice
cheapest hot sauce on shelf (avoid if you have it or other seasoning at home)
ring up potatoes, onions, carrots, or cabbage as bananas
Congrats, you will survive a week on a better diet than most Amerifats.
I grew up wypipo poor. We had a house, but barely. We had food, but barely. It sucked. Being poor is fucking expensive. Transportation to big box mart? Nope, pay extra at local small store. Buy in bulk at Costco? Lol, no way I can afford to have hundreds of dollars on my shelves.
Anyway, the best advice I have is to completely set aside what you like, and focus only on what's in the clearance section at the grocery store. Bonus if you have an ethnic market nearby.
Honestly this is a stupid question because you don't only have 10 dollars unless you are some homeless bum with no apartment, no house, and nothing. Oh, you're down to 10 dollars after your bills? Maybe ease up on your standard of living relative to your income. My old coworker lived in a 2400 square foot house because his wife wanted that, and they had 200 dollars in their bank account after payday. Worthless way to live. If you need more money, do gig work. If you want protein, go poach some fish from the lake. Or just go to a food bank, plenty are no questions asked first come first serve.
>ethnic market nearby
This little strategem is becoming less and less relevant because the cost for those stores to buy goods has increased and they raise prices because their native customers pay, and white people buy those things plus expensive goods. Ethnic markets are cool for diversity of goods sold, but honestly, a lot of the goods they sell end up being more expensive. Not always, but more often than not.
There is such a thing as unexpected costs.
>10 packs of instant ramen
Eggs and beer
eggs: 2
onion: 1
frozen veg: 3
flour: 2
lard: 2
this is what i'd buy for the week. i'd make biscuits with the lard and flour, and simmer the ramen with eggs and the veggies
>10 dollars
Using my local currency
>1 loaf of budget bread (rivermill wheameal)
$1.25, 1430kcal, 52g protien
>1 packet tegel precooked chicken sausages
$8.00, 1640kcal, 146g protien
wow I'm out of money already haha
and that's barely enough calories for a day haha fancy that
And before somebody says dolar store beans
>they actually cost 1.50
>330 kcal per can
That's a days calories at best
Probably the best thing to do is buy 5 packs of pasta (this is 3.5 days calories), or 7 loaves of bread (this is 3 days calories too).
I hate this nagger country.
The real answer is obviously dry beans, rice and use whatever is left over on frozen veggies.
All other answers are wrong.
>only have $10
>op thinks i'm gonna spend it on food
stealing the groceries, gonna hold the hamilton until next pay day.
5 cans of smoked oysters. That is all
$10 you say
I go to the local ACE hardware and purchase one matchbook and the cheapest set of metal pins
then I carefully insert the pins into the matchsticks
I mosey on down to the local watering hole and befriend the loneliest son of a bitch I see
after some bants I'll offer a wager, that I can get a matchstick to stand straight up in a glass of water (the bartender will happily provide this for free)
at this point I will win the wager with my trick matches and leave $10 richer
rinse and repeat
Milk and zinc pills. Surprisingly you can drink your own sperm and the protein is well recycled. Zinc pills make extra sperm and the milk is there to keep you hydrated and sperm filled.
Rice n beans
Pasta
Chicken thighs or sausage
I want someone to build a VR supermarket so I can live inside it forever
12 pack of eggs
dried beans
rice
hot sauce
pancake mix
an egg or two per ramen will make them go a lot farther. rice and beans are good together just mixed with hot sauce, bonus points if you have tortillas.
pancake mix is cheap and can make many many pancakes
Pasta
Pasta sauce
Rice
Bag of frozen veg
Get a job as a busboy. Eat leftovers. No shame in seagulling if you're hungry.
Potatoes, onions, butter, beans, rice, eggs, flour
10 dollars is generally what I spend for a week anyway what a stupid thread
If I'm being perfectly honest I would probably spend it on smokes and just eat the ramen.
2kg Porridge- 1.80
4L milk- 3.00
2kg pasta- 1.15
4 tins baked beans- 1.85
1kg mixed frozen vegetables- 0.85
1 pack biscuits- 0.75
Total= £9.40
Two meals and a small dessert. I'm assuming I have basics like salt and sugar.
The bean and rice hoarders are right. It's cheap, it's filling, it keeps, it can be varied with other ingredients and equally importantly it's quick and easy to cook, since when you're this broke-ass poor or scrimping you usually don't have a lot of free time.
I you only have $10 left you already fucked up. Eating extremely cheap usually requires buying non-perishables in bulk
That's the way we do it.
I spend the ten bux on gas and then I just keep going to the same 5 food banks I already get all my food from, for free. I throw the ramen at a homeless man on the way.
10 lbs sack of potatoes, salt, pepper, butter, shredded cheese.
Technically OP said a week, but I think the idea is more every week.
buy an amphetamine to survive with this budget, or go catch some ducks/pigeons
oil
shore lunch
minnows to catch fish
>10$
>groceries
>a week
>in 2023
chat_gpt using #2016 dataset moment
cozy british style vid on the topic:
?feature=shared