i'm running low on cash.
should i just order pizza for $30 and eat nothing else for the next 5 days?
other ideas for poorfag food rationing is more than welcome.
i'm running low on cash.
should i just order pizza for $30 and eat nothing else for the next 5 days?
other ideas for poorfag food rationing is more than welcome.
no go to the grocery store and see what the have marked down and get that and get a big sack of potatos and a bag of rice
You can have 3 meals at McDonald's and fast on the other days
lel, would've done that if not for:
what should i cook with them?
where should i start?
Culinaly doesn't have a sticky and generals.
i need extreme handholding.
Chef john is where you start and end.
Your parents didn’t teach you?
Do you have Down's or some other form of mental retardation? Don't they usually assign a carer to look after you people?
>i need extreme handholding
i can relate to your position
here is what you do
Cook rice in boiling water, google the exact method, throw in salt, pepper, maybe some chicken stock or something
Once it is cooked, put it to one side
Then, put the rest of your ingredients, eggs, beans, onion, cheap meat, etc into a pan with some oil and Hispanices of your choosing, fry that shit
Once that stuff is cooked, add the rice to the frying pan, without the excess water, and fry all together until you are satisfied
Variations on this basic method of fried rice will provide a reasonably cheap and robust base for many different meal types, for example your typical chinese style fried rice, jambalaya, or whatever kind of fucked up personal method and recipe you find best for yourself
god bless you anon, and i hope from this simple origin you gain confidence in cooking
>what should i cook with them
lentils. cheap as fuck, full of good protein
cheap meat like pork and chicken
buy ground pork instead of ground beef its several dollars cheaper per pound and the taste difference is modest when you season it the same way you would season ground beef.
whey is a great source of protein, its cheap as fuck and its so good bodybuilders use it. you can use it just to maintain.
of course, rice is a staple but you can also buy really cheap bread at your supermarket's bakery. its better than loaves of sandwich bread too. you can get a big ass loaf of french bread at walmart for example for less than a dollar. buy several, and freeze the ones you aren't currently using. hopefully, you have a bread knife, but if not feel free to jsut bite and tear chunks off of it. legitimate way to enjoy bread.
don't forget the veg! never, ever. my go to is cabbage. cabbage is very cheap and tasty when you cook it. anything related to cabbage like brussels sprouts or kale or collard greens or broccoli rabe is good, too. I like to cook with all that stuff. It goes very well with pork. Fry up any of those vegetables with some potatoes and bacon or chunks of pork shoulder and you'll have a nice meal
No.
>bulk rice (5 or more lbs for super cheap)
>beans and/or lentils
>eggs
>milk [if you're not a browncel]
>look for deals on cheap meat, chicken breast/pork tender loin are generally the best because they have the most protein/$
I'm brown and I drink milk without problems
sounds like you're brown but not a browncel
Buy offal and cabbage. Make a stew. It'll last you a week for about $10-15. Throw in some rice and beans if you want.
This. I spam brown rice and whole wheat bread (made at home) on lentils and chicken hearts.
this plus
but without meat and with green cheap veggies (cont know if actually cheap in burgerland). this way you'll save enough to buy alcohol which is a common condiment of poverty and misery, but I hope it is not the case anon <3
If you're in the US, Jack's frozen pizzas are like $3.60 each at the grocery store and they're good. Flat crust though
Yeah man, takeout pizza is definitely the cheapest and most filling option. Fucking lazy homosexual, learn to cook for yourself.
10 lbs of chicken legs is $8. Microwavable steam in bag veggies are $1. Cream cheese is $1.50 per bar. Cook chicken, remove meat, mix in with cream cheese and veggies. Very filling, lots of calories, plenty of nutrients, and you get to eat every day, not just once.
damn i never realized chicken legs were so cheap wtf
I've never seen chicken anywhere near .8$/lb. The cheap stuff is currently in the 3.50$/lb where I am. Pork is similar price to chicken usually, and those are your best bet, UNLESS you want to buy a whole turkey, in which case that wins easily. Currently about 1.20/lb if you get a fresh one, .70/lb frozen. Also disassembling a turkey so you can freeze it is really pretty easy, I did it for the first time yesterday, mangled the first leg a bit because I had trouble finding the first joint but the rest went smoothly. Even easier if you can commit to cooking and eating the dark meat immediately, because removing the breasts is about half the total meat, takes all of 30 seconds to do, and is braindead easy.
Chicken leg quarters were routinely $4.90 for a 10 lbs bag before the pandemic. Now they're $7.90. You get 50%-60% yield after stripping the meat from the bone, so equivalent to about $1.50/lbs of chicken meat. Very flavorful and plenty of fat in with the protein.
for $30 you could easily make a huge batch of bolognese sauce with at least 2 pounds of meat and eat that with pasta the whole week
this is one of the things I do almost every week
>bolognese sauce
>some other kind of ragu
>some kind of beef stew (chili con carne, peposo, etc.)
They get better after leaving them in the fridge too and as a bonus any excess fat comes to the top and solidifies
Bolognese is just perfect, it's cheap, easy, nutritious, and tasty.
If you've got 15 minutes to chop onions and an entire day to simmer a dutch oven while you're at work, ragu alla genovese is also amazing
sauce
>>some other kind of ragu
>>some kind of beef stew (chili con carne, peposo, etc.)
literally me. the only difference is I want to get beef bourguignon right before I move on to other stews. coq au vin was much easier because chicken thighs are dirt cheap but for beef stews you still need decent meat which can get expensive
>ragu alla genovese
I didn't understand why it's not much more popular before I made it myself for the first time. chopping so many onions is really no fun, to put it mildly. italian restaurants rarely offer ragu genevese too although it would be the perfect restaurant pasta because this is the one pasta that nobody wants to make at home
thats a good point
>make the apprentice cut a shitload of onions until they get knife skills
honestly in this case I think a mandolin is mandatory because no human can do uniform cuts with the same paper thin thickness like that, for the best flavor. the biggest hassle would be to get the retard to wear a safety glove every time even when you're not looking because nobody believes how sharp mandolins are until they end up in the hospital
>eating a whole pizza in a day
Bitch I could eat one slice a day with that method, even if retarded.
My go-to would be a lot of pb and j that week, but I guess you're too retarded to even make a sandwich.
Get 2 flats of ramen and buy pizza with the rest.
>ordering food
>poorfag rationing
anon those two things are opposites jesus christ
I often live off just pasta and oatmeal and make that $30 last two weeks
if you're really a fellow impoverished neet who can't cook then I'll tell you the dish that changed my life:
spaghetti aglio e olio
learn it and always keep the ingredients on hand
If a u are open to charity I will throw you some cash if you have a PayPal or whatever. Everyone deserves a good meal
Jesus Christ, mister, he said he has $30. That’s plenty for six days.
Its not enough for a good meal. I'm trying to help
You’re not helping, you’re enabling his incompetence which is the reason behind his predicament.
Define helping
there's nothing as pathetic as these kind of images.
have a nice day.
Me having lunch with OP.
Yes. You can certainly stand to lose twenty or thirty pounds. 2D girls don’t like fats. Just make sure to drink plenty of water, your bulk will sustain your caloric needs.
Why would you do that ?
How did that artist manage to turn corpo ad girl from soul to soulless. Her eyes lost all warmth
Buy chicken fried rice in a bag and add in chicken breast you cook yourself. Appropriate budget option
5 Little Caesar’s pizzas
become a master of american goulash. it's cheap and easy and never gets old. also everyone likes it if that matters to you
Canned oysters, pickles, and crackers.
The best healthy poorfag meal.
just watch life of boris and gain some inspiration from that you
$15 AUD and I can make a Pea & Ham Soup that can last me a week, by the end I'm adding Pasta to stretch it out.
If you can't make $30 last five days you've failed as an adult.
You need to see a shrink to get that depression of yours under control, man.
My grocery shopping would be around $30, check out Aldi/lidl or cheaper places, get some wraps, microwavable rice, mince, feta cheese, pasta and pesto.
Can make: beef buritos
Can make: Pasta with pesto and feta cheese
good bulking meals that will last you a week
nagger you're totally useless. may as well buy crack
What went so right, bros?
>i'm running low on cash.
should i just order
you can make a big ol pot of 3 bean chili for less than $10
the only thing more depressing than eating mcdonalds is shooping in your tranime waifu
oh and do your grocery shopping in the evening, okay? stop by the meat department before the store closes and you'll have access to all the cheap meat that's just been put on sale. you can get some really good deals on perfectly fine stuff. just know it's been there for at least 2 days. so you might want to use some seasoning before you cook it. tastes fine though
when people ask for cheap food advice i am always the smartest person in the thread because i say to buy a bag of rice
just eat rice! it’s what all smart people do! just eat rice! it’s easy! people definitely actually do it!
you don't have to eat rice, but it is cheap. i do eat rice a lot, with breakfast and even dinner sometimes. rice porrige is good. rice and eggs is good. also cheap.
if you dont like rice bread and pasta or potatoes are also cheap. all staple carbs are pretty cheap. just dont buy sandwich bread lol
>I’m having the McSlop, and what’re you eating my beautiful trad Waifu?
You can buy like a dozen protein bars for $30. Just have 2-3 a day.
Or go the carb route and stock up on rice, potatoes and oats.