Inflation Struggle Meals

How are you holding up?

POSIWID: The Purpose Of A System Is What It Does Shirt $21.68

Yakub: World's Greatest Dad Shirt $21.68

POSIWID: The Purpose Of A System Is What It Does Shirt $21.68

  1. 1 month ago
    Anonymous

    6 bags of chips in 3 days?
    weak

    • 1 month ago
      Anonymous

      A lot of my local supermarkets have been doing sales where chips are super cheap but only if you buy 4+ bags (it'll be like $4.39 each normally but if you buy 4 you get them for $2 each) so maybe that's why she bought so many.

    • 1 month ago
      Anonymous

      This. Chips are expensive junk food. $25 for bags filled mostly with air you cannot consume.

      4-5 crates of soda is expensive junk food. $25 for carbonated sugar water.

      $9 pizza with wood cellulose in the cheese
      $5 bag of Oreo's
      $5 box of Pop-tarts.

      Junk food is your problem.

      • 1 month ago
        Anonymous

        >$9 pizza with wood cellulose in the cheese
        since when do they put swiss in pizza?

  2. 1 month ago
    Anonymous

    You can really tell a woman made this purchase.

    • 1 month ago
      Anonymous

      A fat person made this purchase.

      • 1 month ago
        Anonymous

        Everything is name brand. It's a woman thing.

    • 1 month ago
      Anonymous

      >You can really tell a woman made this purchase
      >posted by "Mom Life"
      wow great work detective

      • 1 month ago
        Anonymous

        Thank you. I will accept the promotion now.

  3. 1 month ago
    Anonymous
    • 1 month ago
      Anonymous

      Bob is right about everything and people seethe because they have no rebuttal.

    • 1 month ago
      Anonymous

      She's probably got 3 or 4 kids, so it's not really a fat person thing so much as a no idea how to shop (or cook) thing.

      • 1 month ago
        Anonymous

        >no idea how to shop (or cook)
        It's literally free to learn online. It's NEVER been easier to learn how to cook. Absolutely no excuses today.

      • 1 month ago
        Anonymous

        what kind of mother doesn't know how to cook?

        • 1 month ago
          Anonymous

          Nonwhite ones

  4. 1 month ago
    Anonymous

    that does not look like food

    • 1 month ago
      Anonymous

      perfect for golems

      • 1 month ago
        Anonymous

        No Ivan food isn't a israeli trick.

        • 1 month ago
          Anonymous

          >food isn't a israeli trick.
          you've been tricked into thinking HFCS and machine oil is "food".

          • 1 month ago
            Anonymous

            >HFCS
            Will y'all stop bringing this up? There's literally nothing wrong with consuming HFCS. What's fricked up is the *amount* we as a nation consume because they put it in fricking everything.

            • 1 month ago
              Anonymous

              post hand

  5. 1 month ago
    Anonymous

    If you want to eat very cheaply, buy a can of lard (or crisco if vegan), and a bunch of cheap bread from the bakery. Also, get oatmeal.
    Also, for lazy seasoning, get some soy sauce and ketchup.

    • 1 month ago
      Anonymous

      This is disgusting. You are disgusting.

      • 1 month ago
        Anonymous

        >This is disgusting. You are disgusting.
        Care to explain, or is this just 1PBTID insult from a drunk and high anon?

        • 1 month ago
          Anonymous

          I think anon means that eating straight crisco on bread is unappetizing

    • 1 month ago
      Anonymous

      Guy at works swears by pan fried black beans, that can't set him back much

  6. 1 month ago
    Anonymous

    >$9 frozen pizza
    >$40 of soda
    >$12 of potato chips
    Every time lmao

    • 1 month ago
      Anonymous

      >6 bags of chips
      >$12
      God if only

  7. 1 month ago
    Anonymous

    >rice
    >beans
    >butter
    >onion
    >jalapeno
    >salt

  8. 1 month ago
    Anonymous

    >toasted bread
    >garlic
    >tomato
    >salt

  9. 1 month ago
    Anonymous

    >oatmeal
    >peanut butter

  10. 1 month ago
    Anonymous

    >eggs
    All you need.

    • 1 month ago
      Anonymous

      >Eggs
      >Potatoes
      >Cheese
      >Ground beef
      All you need.

      • 1 month ago
        Anonymous

        >ground beef
        Too expensive in EU. We don't have plains like in US to grow our cows for food. Chicken or pork.
        But good choice.

        • 1 month ago
          Anonymous

          >We don't have plains like in US to grow our cows for food
          I'm not so sure about that one
          https://en.wikipedia.org/wiki/European_Plain
          A crazed dictatorial cattle baron could seize power and create a beef empire stretching from the black sea to the Baltic.

      • 1 month ago
        Anonymous

        chicken is cheaper than beef
        for me it's
        >eggs
        >rice
        >beans
        >milk/yogurt/cottage cheese/cheddar
        >peanuts
        >chicken
        >pasta
        >tomato sauce/paste

        • 1 month ago
          Anonymous

          Oh, I should have included rice as well. Where I'm at, the only thing cheaper than ground beef is ground poultry, which as far as I'm concerned is just cope food. Anyway, even if chicken breast and ground beef were the same price, I feel like the versatility of the beef wins out as the pantry staple, with chicken being a more occasional thing.

      • 1 month ago
        Anonymous

        Enjoy scurvy and constipation.

  11. 1 month ago
    Anonymous

    5lbs of oats for like $10 is like $0.25 a meal for ~3/4 cup dry.

  12. 1 month ago
    Anonymous

    The struggle is real

    • 1 month ago
      Anonymous

      I'm still unclear on what she was planning to do with these. Some sort of bougie vegetarian tacos with peas and eggs instead of meat?

      • 1 month ago
        Anonymous

        Mushy peas (an anglo "delicacy") with mexican spices and seasonings.

      • 1 month ago
        Anonymous

        Could do huevos rancheros w/ rice and beans with most of those ingredients. Not like you have to make a single meal with everything shown. Also the S in SNAP stands for Supplemental, it's not meant to cover the entire cost of your food budget.

      • 1 month ago
        Anonymous

        That woman is so far removed from normal people that she might as well be a space alien.
        Don't look for logic in anything she does.

      • 1 month ago
        Anonymous

        >I'm still unclear on what she was planning to do with these.

        Throw them away. She got her "I'm such a great person who cares and wants to help the world" photo for social media to fellate her for.

    • 1 month ago
      Anonymous

      >what families on SNAP have to live on for a week
      Real shame that the internet exists and makes fact checking from primary sources easy.

      • 1 month ago
        Anonymous

        A family of four would need to make almost $35,000/year to get as little money as she mentioned in her tweet. $35,000 isn't a great income for a family of that size but you're also not starving at the income either.

      • 1 month ago
        Anonymous

        Why donate too food banks? $290 a month is huge.

  13. 1 month ago
    Anonymous

    Do Americans really do this? Where's the fruit or veg?

    • 1 month ago
      Anonymous

      It's a fatso/manchildren thing.

  14. 1 month ago
    Anonymous

    I live in a fairly cheap place in the states, and at my current Walmart's prices just the mountain dew and sprite in that picture are $46.40 with no tax, and with tax, $51.04

  15. 1 month ago
    Anonymous

    I made beans and collards last night, that goes fantastic with some rice or toast. Besides that, eggs are getting cheaper again, so I can do breakfast food with homemade biscuits on the cheap. Lunch stuff is a lot of peanut butter and jelly sandwiches and whatever snack is on the clearance aisle

  16. 1 month ago
    Anonymous

    Engagement thread. Food is still perfectly affordable.

  17. 1 month ago
    Anonymous

    If I remember right, peanut butter sandwiches and milk is technically sufficient to survive indefinitely with no other sources of nutrition. It's not ideal, but it is everything you NEED in a very simple package.

  18. 1 month ago
    Anonymous

    >rice
    >beans
    >eggs
    >chicken (optional)
    >whatever vegetables you like
    Everything you need, and if you're not a moron, it tastes very nice too.

  19. 1 month ago
    Anonymous

    How much soda is that?

  20. 1 month ago
    Anonymous

    when i was living like a wienerroach over covid (i was not eligible for gibs and delivering food to pay my rent) i would get expired milk at a steep markdown and make yogurt. i had like ten quarts of yogurt in the fridge at a time. i would buy ugly bananas for cheap too and freeze them and just lived off of banana smoothies

  21. 1 month ago
    Anonymous

    are redditors taking obvious joke images as real still?
    don't you think you reddit homosexuals should have learned by now

  22. 1 month ago
    Anonymous

    I buy a lot of easy stuff 'cause I'm disabled but I don't run up that high unless I go to alcohol.
    I only go to alcohol if I remember the past in a fleeting moment or I really, really need to sleep and morphine ain't doing it; hangover will force you to sleep eventually even if it takes two days.

    Otherwise, I just make a bunch of curry and poorly made rice or macaroni cheese in my slow cooker and be done with it. On days I can put in effort I might do toad in the hole with frozen sausages or something. Rarely I'll make myself something like a good corned beef stovies w/ onion or bangers and mash if my hands can take it.
    I used to eat a lot of chicken nugs, even without bbq sauce but Asda changed their supplier and the journey was too long for the effort so went to farmfoods local instead.
    Farmfoods closed, so started at lidl.
    Lidl don't sell 'em anymore.
    Now only asda sells value chicken breast so idk, I've been thinking about getting into chicken thighs since I heard that's better for curry on slow cooker but idk. I have some tinned mixed beans but idk what to cook with them in a chicken or beef dish, it'd be nice but idk what kinda beef to get for like a black bean chinese style dish or whatever.
    I look at slow cooker recipes but they require so much, they're richgay stuff with 5+ ingredients and shit, I just can't do that or they lie and prep is complicated.

    My life seems easier when I just drink whole milk or protein shakes and fast for 48-72 hours, less choice, sometimes I like to drink coffee, but I have sleep issues already because of the pain so that throws me off and the decaff coffees taste weird.
    I fricking hate being poor so much.

    I wish I could live OPs life, idk, seems like it'd be better. Maybe I can spice up my life with some sliced sausage and brown bread next week haha..

  23. 1 month ago
    Anonymous

    Most of what I've been eating the last two years is Shin Ramyun and 5 egg yolks that I microwave with until nice and jammy. Probably leading to an early grave but it's been a tasty ride so far.

  24. 1 month ago
    Anonymous
  25. 1 month ago
    Anonymous

    Only way to fix inflation is to do rations

    • 1 month ago
      Anonymous

      You know, there's all these food banks around. Maybe an enterprising person could go there and get free food. Better yet, maybe they could get involved and turn it into a soup kitchen or free cafeteria. If food become cheap or free, it may cut down on inflation. Without government action, one must rely on the local resources for aid.

  26. 1 month ago
    Anonymous

    My usual Aldi list is
    >10lbs bag of potatoes, usually less than 5 dollars
    >6 pack of chicken breasts which is around 11 to 12 dollars depending on how big they are, sometimes get two at once
    >three to four dozen eggs, can be had for a little over 8 dollars
    >beans
    >three to four salad kits for 3 bucks a pop, split one over two days
    >container of mixed nuts which IIRC is around 12 bucks or some shit
    >some tortilla packs of 20 for 2 dollars
    >if I’m making sammiches then buns which are 1.30 or something per 8 pack
    >olive oil and seasonings/salt if I need it
    >oranges if I don’t have any bananas
    >mint covfefe whenever the holidays come around because that shit is gooood
    Granted I live by myself so naturally its going to be much cheaper to just feed one person as opposed to a family or something, and there are other places I go to for different things, but still. Cutting out the soda, frozen pizza, and chips/cereal slop for actual fricking food would go a long way both cost wise as well as actually satiating the family. That b***h spent almost as much in just soda alone as my usual fully loaded grocery order for a whole store.

    • 1 month ago
      Anonymous

      Good job anon. I do the same but also get pasta, canned/fresh veggies and some dairy/cheese for sauces. Pretty much everything I make that isn't a casserole or soup results in some form of pan gravy over meat and potatoes + veggie on the side
      Never quite looks the best, but tastes damn good and feels better that I made it myself for <$5 rather than shell out $12+ at a chain restaurant

      • 1 month ago
        Anonymous

        Another, for comparison

      • 1 month ago
        Anonymous

        The same piece of beef in Canada (in my city, of course, it's more expensive in a big city) would cost between $12 and $16. Romaine is fricking expensive now too.

        • 1 month ago
          Anonymous

          for reference, it's chuck eye. I don't mind a bit of grit in my steak. I still flavor it up with garlic butter and herbs, usually rosemary (it grows wild all over where I live) and the pan sauce. Buying for 1, on sale, ~$4 or less/lb for 2.5 lbs

          • 1 month ago
            Anonymous

            Cheapest cut of beef I can find right now is $ 23.10/kg, that makes about $11.55/lbs. The french cut is $27.00/kg

            • 1 month ago
              Anonymous

              >$4.63/unit
              almost $5 for a single cut of cubesteak?? Wtf man if you're anywhere between BC and Quebec near the border, just move south. In the Midwest you'd eat like a king for a decade compared to what you're paying now for a year

        • 1 month ago
          Anonymous

          Also frick romaine unless you need to impress somebody. Make slaw instead, cabbage is way cheaper

      • 1 month ago
        Anonymous

        I have another place I get my beef from, and thats typically where I get pasta and cheese too. Sometimes head over to an East Euro store too if I want to get nostalgic over my grandpa. And of course there’s wally world for shit like coffee. Either way though, as much as inflation sucks ass, unless you are popping out 12 kids a lot of it points to being a skill/slop addiction issue IMO. I only make around $40k a year too, I’m sure as frick not rolling in the Benjamins even if I’m not destitute or some shit. Its 2024, global shipping has entirely changed the game. You can’t tell me with some proper budgeting no one can get some decent produce and protein to fill themselves without breaking the bank too bad unless they’re whaling on something else somewhere.

        • 1 month ago
          Anonymous

          Agreed. For me, it's booze and tobacco. And not even the good stuff either. I've already cut all junk food that most anons can't seem to grasp is keeping them poor AND killing them faster. At least weeds cheap

  27. 1 month ago
    Anonymous

    There isn't even one day of meals in that pic.

    • 1 month ago
      Anonymous

      Sure it is, if you just count calories.

  28. 1 month ago
    Anonymous

    >48 cans of soda
    >6 bags of chips
    fat people are subhuman

  29. 1 month ago
    Anonymous

    >32 oz block of Tilamook cheddar cheese $8
    >32 oz summer sausage $10
    >18 pack of eggs $4
    >5 lbs chicken breast $15
    >2 16 oz cowboy cut porkchops $6
    >2 lbs sirloin steak cut into 3 portions $16
    >3 lbs instant rice $5
    >gallon of whole milk $4
    >loaf of wheat bread $4
    >2 lbs mixed nuts $5
    >3 lbs ground beef $12
    >big box of half spinach half spring mix fresh salad $5
    ~$90 bucks lasts me about 2 weeks

  30. 1 month ago
    Anonymous

    I am starving haha

  31. 1 month ago
    Anonymous

    This b***h drinks more soda in this one picture than I've had in the past 10 years. How the frick do you stomach that much?

  32. 1 month ago
    Anonymous

    Clearance items and sales are saving me. I got 1.3lbs of Angus burgers for $3.50, a pound of carrots for $0.60, and name brand spaghetti sauce for $1.

  33. 1 month ago
    Anonymous

    I hate that my taxes go to morons like this while potholes remain unfixed.

    • 1 month ago
      Anonymous

      I don't understand how anti-capitalists don't bring more attention to SNAP. It's basically a yearly multi-billion dollar government handout to conglomerates like Coca-Cola, Frito-Lay, Monster, and Nestle.

  34. 1 month ago
    Anonymous

    b***h didn't even get milk for the cereal

  35. 1 month ago
    Anonymous

    I spent more on alcohol than food. I spend more on collectable cardboard than alcohol.

    Still, I have cut back on spending on food in a lot of ways and it has forced me to find new foods/recipes that I was undervaluing beforehand, such as canned tuna instead of beef and a lot of frozen prawns and berries.

  36. 1 month ago
    Anonymous

    Only food in the sense that it is edible. It's highly processed junk with limited nutritional value.

  37. 1 month ago
    Anonymous

    wheres the food in that image OP
    looks like a looted vending machine

  38. 4 weeks ago
    Anonymous

    $270 a month on food. Mainly canned, rice, flour, beans, mac, and the usual. Day of meals should never be over 10$

  39. 4 weeks ago
    Anonymous

    i currently make spagetti bologneses from jarred sauces a lot, i also make indian style chicken sauces on good days (jarred as well).

  40. 4 weeks ago
    Anonymous

    >all those name brands
    >90%+ is junk food
    >tons of soda
    Probably paid for in EBT as well

  41. 4 weeks ago
    Anonymous

    Why do people want to be fat? Soda and chips aren't even that good but they just insist on consuming them constantly.

    • 4 weeks ago
      Anonymous

      They're addictive, as you should know. Unwind time plus neuron activation and immediate satisfaction from heavy fat content in a crispy state is a desirable evening for many. Oh and something sweet as well. Sweet and fat together makes the caveman brain go full erection.
      >fat
      Side effect.

      • 4 weeks ago
        Anonymous

        Moderation, three chips a day is fine.

  42. 4 weeks ago
    Anonymous

    And it's called "Mom Life" so you know she's fattening up her kids with this slop too, why the frick are they like this?

  43. 4 weeks ago
    Anonymous

    >tfw you cut weight so you can reduce your grocery bills

  44. 4 weeks ago
    Anonymous

    The secret is to buy a weeks worth of meals and if you have anything left in your budget then you can buy junk food and snacks.

Your email address will not be published. Required fields are marked *