Is Olive Garden the best value in dining?

Is Olive Garden the best value in dining?

POSIWID: The Purpose Of A System Is What It Does Shirt $21.68

Tip Your Landlord Shirt $21.68

POSIWID: The Purpose Of A System Is What It Does Shirt $21.68

  1. 3 weeks ago
    Anonymous

    no. that honor goes to waffle house

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      they are cheap, but they are fricking DIRTY, and i don't like that. i'm not a little prissy princess either, but they are too frickin dirty there.

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        might be an issue about your area, the waffle house here is strict about cleaning. the only issue is occasional strung out or degenerate staff

        • 3 weeks ago
          Anonymous

          yeah probably

        • 3 weeks ago
          Anonymous

          It very much is. In my area the waffle houses are all very clean because of the guy who owns the local franchise and while they are in shitty parts of town the local hoods will beat the shit out of anyone causing problems at a local business so no druggies (I imagine there might be a monthly payment involved in that though).

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        The dingy greasiness is part of the ambiance. It’s like a themed restaurant but for real

  2. 3 weeks ago
    Anonymous

    Not by any metric. Most of the food is very cheap pastas marked up to astronomical degrees. $15 for plain pasta and marinara is criminal, it's literally pennies

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      Are these the USA prices in USD?
      And you're still expected to pay a tip?

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        I always tip 20% unless it’s awful service

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      Thought you lived in some insane CoL area but nah

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        >make bunch of lasagna in a factory for 8-10$ in ingredients
        >ship it a restaurant
        >have the employee there heat it up and move it a table
        >that'll be 60$ + tip

        okay

        • 3 weeks ago
          Anonymous

          It was $150.

          • 3 weeks ago
            Anonymous

            what was

            • 3 weeks ago
              Anonymous

              A Coca Cola bottle.

            • 3 weeks ago
              Anonymous

              The OP meal made from $8-10 in ingredients.

              • 3 weeks ago
                Anonymous

                Oh I was just talking about the lasagna bundle in that picture
                like its mass manufacturable, freezable item you can just make in a central kitchen and ship it wherever but it isn't priced as such

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      What the frick?
      I can make some bomb Spaghetti with meat for 30 bucks if I buy nicer ingredients for an entire big pot.
      I could probably do it for 10 per pot if I skimp a bit.

      I thought Olive Garden was supposed to be cheap?

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      The "free" unlimited soup, salad, and breadsticks you get with your $15 pasketti is factored into the price. It's a better deal than the picrel would have you believe.

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        It's a choice between soup or salad with your entree and neither one is unlimited. Breadsticks are, but they're stingy as frick with them now. Even before the pandemic they started cutting back on how many breadsticks they put in each basket. 10+ years ago they were pretty generous with the breadsticks. Now their waiters act like it's coming out of their own pocket when you ask for more breadsticks, similar to McDonalds wagies when you ask for more ketchup.

        • 3 weeks ago
          Anonymous

          I'm convinced of two things
          1. they made their soup bowls much shallower around 5 years ago
          2. They train their waiters to limit the amount of times they show up to your table after the first bowl is served so you can realistically only get 2 or 3 bowls without being the jackass who stays after the bill to get more soup

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      >it's literally pennes

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        nice one carlos

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      >1980 cal

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        Most of the plate is probably two whole jars worth of alfredo sauce

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      >70$ for a small tray of lasagne

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      I don't know how people can buy something as basic as spaghetti and meatballs. Even the alfredo dishes can't be that hard to make yourself.

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      no way in hell that much pasta is only 490 kcal.

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        I actually tried that dish one time precisely because it was one of the few things on the menu that was under 1000 calories.

        It was fricking disgusting

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      This right here is why I outright refuse to go to any Italian restaurant. Pasta with red sauce by and large is extremely cheap to make from scratch (noodles notwithstanding). I've told my friends if they want a good red sauce just to throw me 5 dollars and I'll make them a plate. That includes homemade meatballs, hot Italian sausage and beef shank, with peccerino romano instead of crap parm. Italian food sincerely has the highest markup of all restaurants and the quality almost never reflects the price.

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        noodles are asian, pasta is italian

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        >I've told my friends if they want a good red sauce just to throw me 5 dollars and I'll make them a plate.
        Uh, no thanks.

        • 3 weeks ago
          Anonymous

          >5 dollars for 3 proteins, pasta, fresh cheese and all you can drink alcohol
          >no thanks
          Ok moron

          • 3 weeks ago
            Anonymous

            Nobody wants to eat and drink whatever shit you make, you pathetic c**t.

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      , You can't ask for these prices and still serve stuff in plastic or aluminium single use Containers. I know you guys are super tight with igiene down there, but still...

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      LMAO the lasagna even if it feeds 6 is 1,100 cal per person ffs you better eat light during the day.

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      >60$ for lasagna, breadstick and caesar's

      what the frick, do they use wagyu ground beef for that?

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        It's a huge platter of lasagna meant to serve at least six people.

        LMAO the lasagna even if it feeds 6 is 1,100 cal per person ffs you better eat light during the day.

        The ideal olive garden patron is either a farmer with a crazy high metabolism or a family of ham planets.

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      >Spaghetti & Meatballs
      >11,120 cal

      holy SHIT what are they putting in that thing?

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        Here's some glasses. It's 1,120

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      >Most of the food is very cheap pastas marked up to astronomical degrees
      welcome to literally every restaurant ever
      $1 worth of pasta made in bulk then marked up to $15-$20.
      anyone that claims they have tight profit margins are the CEOs/owners who just use it as an excuse so they can buy another yacht next xmas.

  3. 3 weeks ago
    Anonymous

    SANPAKU get me tghe frick away from this b***h

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      there is neither sanpaku nor reverse sanpaku visible
      get a grip

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        wrong, top sclera visible she's clearly insane

  4. 3 weeks ago
    Anonymous
    • 3 weeks ago
      Anonymous

      Is America a third world country?

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        Ah yes, third world countries, famous for expensive food.

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      does it taste like Sunday gravy?

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      >breadsticks not included

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      >paying $10 for extra sauce
      >not just walking up to the salad bar and spooning your own for free when the waiter isn't looking

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        There is no salad bar at OG moron this isn't Pizza Hut

  5. 3 weeks ago
    Anonymous

    >knows it's bullshit
    >takes a weird pic of herself making a pain face
    >says outlandish thing

    you know people bait on other platforms besides Culinaly right?

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      just skimmed the article, she's not being facetious. that's just a middle aged woman social media expression - i don't know why they do it

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        They're boomers. It's like male boomers taking selfies from the bottom instead of the top. They have soft, smooth brains, and have no eye for creativity and elegance. The fact they got the camera app working is a miracle in itself.
        (I know they're Gen-X, it's the attitude, stupid)

  6. 3 weeks ago
    Anonymous

    How is it possible to spend $150 at Olive Garden? How much booze did they drink?

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      >$30 bottle of wine for each of the 4 of them
      >2 $15 mains

  7. 3 weeks ago
    Anonymous

    The best value in microwaved Italian American food

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      it tastes great moron

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        Imagine being this much of a tastelet that you can't detect microwaved food

        • 3 weeks ago
          Anonymous

          I bet your the moron who says applebees has no kitchen just microwaves too lmao

          • 3 weeks ago
            Anonymous

            Where's the lie?

          • 3 weeks ago
            Anonymous

            they basically do, almost all their entres come in frozen precooked

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      They dont microwave anything anon
      t. Former Olive Garden employee

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        BTFO

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        >They dont microwave anything anon
        >t. Former Olive Garden employee
        I currently work at Olive Garden, and our policy is make a bunch of breadsticks in the morning and then microwave them right before serving to make them soft for the customers.

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        Blanching premade shitty pasta ain't much better
        t. line wagie for 10 years

  8. 3 weeks ago
    Anonymous

    >it's actually real
    https://www.businessinsider.com/review-is-olive-garden-worth-it-for-family-2024-4#based-on-our-experience-wed-return-to-olive-garden-11

  9. 3 weeks ago
    Anonymous

    Overpriced as frick

  10. 3 weeks ago
    Fatrick S. Tomlinson

    Honestly picrel is a better use of $150 than dinner at olive garden

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      >Frozen pizza, burgers, maple syrup, soda, chips, sugar flakes, oreos, bread, candy ...
      >"food"
      Where are the veggies? Where are the eggs? Where's the butter and olive oil? Where are the meats?

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      >six bags of chips
      >several boxes of carbonated dumpster juice

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        What do you expect them to drink? Water? Like out of a toilet?

        • 3 weeks ago
          Anonymous

          Go away, baitin'

    • 3 weeks ago
      Anonymous
    • 3 weeks ago
      Anonymous

      >Pic of 155$ in food
      That's a really good starting food budget - Assuming you've got bottom tier basics like butter and salt, the winning move for that money's simple shit like
      >12$ for a 20 lb bag of white rice
      >20$ for 20 1 lb bags of black beans
      >8$ for a 2 lb jar of chicken bouillon
      >12$ for 4 lbs of frozen green peas
      >10$ for 10lbs flour
      >15$ on like 6 cans of jar marinara
      >15$ on like 10 lbs of cheap spaghetti
      >20$ on like 5 pounds of block cheddar and mozzarella
      >30$ for a few pounds of "whatever is the cheapest cut of meat you can buy on sale"
      >Whatever's left on a frickton of ramen packets
      Then you literally just eat some combination of homemade bread, homemade pizza, cuban beans and rice, cheese pasta, spaghetti marinara, cheap fried meat, and chill till next paycheck hits, because you're probably not even gonna be done with a quarter of the above by your next shopping trip.

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        You forgot yeast for the bread, but otherwise decent list. I was going to say no oil on there, but you could probably rend a decent amount of fat off $30 of cheap meat. Personally i would look to add a few more veggies in there, probably dont need that much pasta

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        >>12$ for a 20 lb bag of white rice
        >>20$ for 20 1 lb bags of black beans
        You're living in 2018

        • 3 weeks ago
          Anonymous

          I actually pulled the bean and rice numbers from a local walmart.

          The beans got a little more expensive for dried, but if you're cool with canned for at least some portion of your bean-supply you can still basically get that price in 2024 .

          • 3 weeks ago
            Anonymous

            Yeah but dried beans turn into 3x amount of canned beans, why would you do that. Also I noticed with alot of generic brand verison of canned gooda they give you less and add more water.

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        Get lucky going to a grocery store and your can find a lot of those items on sale or clearance.

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      That would be minimum $200 now.

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      white peeple
      baka

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      every time this gets posted the newbies infesting this godforsaken website get completely fricking baited. if you are getting trolled by this image you need to go back. tourists and newbies are not welcome on Culinaly

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        No? That's a typical basketball american mothers cart on EBT day.
        source: i worked as a cashier at walmart peak scamdemic. i do notice a lack of frozen shrimp

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        I'm American and that absolutely is how normgroids here eat.

  11. 3 weeks ago
    Anonymous

    This inflation is absurd. Dining out is a luxury and it seems everything at the grocery store is 5 bucks or more.

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      its gotten to a point where its cheaper to just buy meat since all other food items are so expensive, except they contain less nutrients

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        This, when you can still catch chicken breast on sale for $2/lb or ground beef for like $3.50 in bulk, it makes no sense to buy chips or snacks that are like, $4.50 for a half filled bag of greasy carbs. I'm meatmaxxing and losing weight.

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      its gotten to a point where its cheaper to just buy meat since all other food items are so expensive, except they contain less nutrients

      have you tried not being poor?

  12. 3 weeks ago
    Anonymous

    >family of 4
    >$150 meal
    >olive garden
    what?

  13. 3 weeks ago
    Anonymous

    >2012 was 20 years ago
    >nobody remembers
    kill me now

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      Based rememberer. I assumed the article in OP was written specifically to try and ride the same fame train as the original review.

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      im a north dakota chad and ive gone to that olive garden every year for the past 3 valentines days with my wife
      its nice

  14. 3 weeks ago
    Anonymous

    I go to Olive Garden every couple of months.
    I pretend I’m like James Bond in some fancy European restaurant.

  15. 3 weeks ago
    Anonymous

    God, I hate business insider so much.

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      why does this lady think her night out at a restaurant is national news

      It's not in the national news section, it's in the food section.

      And they have a paywall.

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      Business Insider is Barrons for people just wealthy enough to pretend to be rich.

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        No, business insider has nothing to do with finance or wealth, it's generic ai- and idiot-generated blog spam clickbait with business in the name, just like forbes.com.

  16. 3 weeks ago
    Anonymous

    How much do those bastards pay for pasta eachy year?

  17. 3 weeks ago
    Anonymous

    Olive garden, applebees, etc. have always been huge markups for mediocre high-sodium highly processed foods. I don't understand the appeal. If I wanted that shit I would go to Mcd's.

  18. 3 weeks ago
    Anonymous

    why does this lady think her night out at a restaurant is national news

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      It's not in the national news section, it's in the food section.

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        White people should not be allowed to feel happy

        • 3 weeks ago
          Anonymous

          i do my part by fricking random white girls from tinder

  19. 3 weeks ago
    Anonymous

    dear lord

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      White women PLEASE stop drinking and going outside without sunscreen

  20. 3 weeks ago
    Anonymous

    >ask if you have to tip at a cashless restaurant
    >3-day GLOBAL ban for trolling
    Culinaly is the come-from-behind contender for most sensitive mods wtf.

  21. 3 weeks ago
    Anonymous

    I hope not

  22. 3 weeks ago
    Anonymous

    I will not marry the roastie

  23. 3 weeks ago
    Anonymous

    I worked at sears and would go to the Olive Garden next door on break and drink at the bar Olive Garden is good in my book

  24. 3 weeks ago
    Anonymous

    who holds a wine glass like that
    wtf

  25. 3 weeks ago
    Anonymous

    >$150
    >4 persons
    >good value

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      if that includes tax and tip it's a very good value yes

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        You're entitled to your opinion even if it's wrong and fricking stupid.

        • 3 weeks ago
          Anonymous

          Tax is 10%
          Tip is 20%
          So 70% of $150 -> $105
          A dessert or appetizer for the table is about $10-15
          So now we have a cost of ~$90, divide that by four and we get a price of about $22-25 per person for their entree and drink. Consider that a fast food meal would be $15, so beyond the food which is of higher quality you’re ALSO getting unlimited breadsticks, soup/salad, and table service for less than $10 for 2 hours, which is a good value

  26. 3 weeks ago
    Anonymous

    It's shocking that many of you guys can't figure it's an advertisement.

  27. 3 weeks ago
    Anonymous

    I live in a big expensive city and the authentic mexican restaurant I go to is like half that price and tastes a lot better

  28. 3 weeks ago
    Anonymous

    I've had real Italian food. As in, actually cooked by an Italian.

    Trust me when I say this; Olive Garden is not even close. The way the west just sucks up culture, culinary or otherwise, is nothing short of pathetic once you know what the original is like.

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      ...Italy founded the western world. Also, I've had actual italian and it probably was better than whatever that WOPs served you.

      • 3 weeks ago
        Anonymous

        >Italy founded the western world

        By the west I mean North America. Isn't it past your bedtime over in Europe?

        • 3 weeks ago
          Anonymous

          I'm not even European, you moron.

          • 3 weeks ago
            Anonymous

            heh
            i'm a peein'
            peeing owns

  29. 3 weeks ago
    Anonymous

    what's crazy is that in much of america, except for the upper midwest and some of the northeast, these chains have essentially demolished their family restaurant competition.

  30. 3 weeks ago
    Anonymous

    Your local Chinese Buffet is

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      >when your local chinese buffet closes during covid and never comes back

  31. 3 weeks ago
    Anonymous

    5 dollar add-on to an entrée gets you a pretty good helping of pasta and sauce of your choosing. Also they let you take soup home that you didn't eat. Always got to get bread sticks to go too.

  32. 3 weeks ago
    Anonymous

    This is a shoop. I can tell from some of the pixels, and from seeing a lot of shoops in my day.
    The "1" in "150" is askew

    • 3 weeks ago
      Anonymous

      Poor cope

      >it's actually real
      https://www.businessinsider.com/review-is-olive-garden-worth-it-for-family-2024-4#based-on-our-experience-wed-return-to-olive-garden-11

Your email address will not be published. Required fields are marked *