This is the best and It's not even CLOSE

This is the best and It's not even CLOSE

POSIWID: The Purpose Of A System Is What It Does Shirt $21.68

DMT Has Friends For Me Shirt $21.68

POSIWID: The Purpose Of A System Is What It Does Shirt $21.68

  1. 2 months ago
    Anonymous

    That'll be $19.99

    • 2 months ago
      Anonymous

      trick: put the jerky underneath the paper towels / toilet paper / case of water in your shopping cart.
      20$ saved at the self checkout.

    • 2 months ago
      Anonymous

      wtf? i paid $11 where do u live frickin canada

    • 2 months ago
      Anonymous

      I think this is one of the cheaper brands in terms of $/oz, and it tastes pretty good.

  2. 2 months ago
    Anonymous

    That's my favorite too 😀

  3. 2 months ago
    Anonymous

    The best is the stuff you make yourself at home for literally next to nothing.

    • 2 months ago
      Anonymous

      but i dont do that

      • 2 months ago
        Anonymous

        Bro get a dehydrator and do it! My friend and I make our own and it's awesome, you can control how soft you want it and make custom flavors. Some mango habanero is next I think.

        • 2 months ago
          Anonymous

          Fricking love you

    • 2 months ago
      Anonymous

      >literally next to nothing
      >pay $24 for 16 ounces of chuck
      >plus ingredients
      >plus dehydrator
      >plus 2 weeks of electricity
      >or just buy it for $30/pound and have it taste way better than your shit ass soy sauce and onyo powder based recipe
      >literally next to nothing bro cheap like water

      • 2 months ago
        Anonymous

        Fricking based. 25 years ago I /into/ jerky. Spent a ton on a dehydrator. Even more on meats, seasonings and what the frick else. Followed a bunch of can't miss rissippys. They all sucked. Just buy it, tbh.

      • 2 months ago
        Anonymous

        >pay $24 for 16 ounces of chuck
        16 ounces is a pound. The average price of chuck in US is around $8/lb, if not less.
        >or just buy it for $30/pound
        The average price of beef jerky is $2.5/oz, that's $40/lb. Typically jerky will weight 1/3rd of the fresh meat used. so $24 worth of chuck (3 lbs) becomes 1 lb of jerky, which will cost you $40 at the store.

        >inb4 only shitty chuck is that cheap
        That's what they use in average jerky, don't delude yourself. Jerky made from better cuts will be sold at an even higher premium, at above average prices.

        >plus ingredients
        Negligible. Spices and seasoning are cheap as frick in quantities used for jerky.
        >plus dehydrator
        That's called an investment. Make enough jerky and the cost returns itself. Chances are you have the dehydrator for other purposes to begin with. You can also use an oven. You can even use a radiator or sun dry for ultimate money savings.
        >plus 2 weeks of electricity
        Dehydrators can be anything from 250 to 1500 W. Let's assume 1000 W. That means running it for an hour is 1 kWh. Drying jerky usually takes 7-15 hours, but lets be generous and say you dry for 24 hours. That's 24 kWh. The average price of electricity in US varies by state, but the overall average should be at 16 cents/kWh. That means drying jerky for a long ass time in a medium power dehydrator is $3.84.

        Also, the average american household uses 10 500 kWh per year. That's 202 kWh per week. 404 kWh in two weeks. 29 per day. So no, drying jerky isn't worth 2 weeks of electricity, it's less than a day.

        >and have it taste way better than your shit ass soy sauce and onyo powder based recipe
        Skill issue.

      • 2 months ago
        Anonymous

        shit is too expensive in the UK for me to eat it enough.

        though seeing got me curious as ive never bothered to buy chuck.
        having a look online at butchers, i can get a 1kg chuck steak (just over 2lb) for £10.79, or a 2kg chuck eye roll for £20.95.
        even taking

        >pay $24 for 16 ounces of chuck
        16 ounces is a pound. The average price of chuck in US is around $8/lb, if not less.
        >or just buy it for $30/pound
        The average price of beef jerky is $2.5/oz, that's $40/lb. Typically jerky will weight 1/3rd of the fresh meat used. so $24 worth of chuck (3 lbs) becomes 1 lb of jerky, which will cost you $40 at the store.

        >inb4 only shitty chuck is that cheap
        That's what they use in average jerky, don't delude yourself. Jerky made from better cuts will be sold at an even higher premium, at above average prices.

        >plus ingredients
        Negligible. Spices and seasoning are cheap as frick in quantities used for jerky.
        >plus dehydrator
        That's called an investment. Make enough jerky and the cost returns itself. Chances are you have the dehydrator for other purposes to begin with. You can also use an oven. You can even use a radiator or sun dry for ultimate money savings.
        >plus 2 weeks of electricity
        Dehydrators can be anything from 250 to 1500 W. Let's assume 1000 W. That means running it for an hour is 1 kWh. Drying jerky usually takes 7-15 hours, but lets be generous and say you dry for 24 hours. That's 24 kWh. The average price of electricity in US varies by state, but the overall average should be at 16 cents/kWh. That means drying jerky for a long ass time in a medium power dehydrator is $3.84.

        Also, the average american household uses 10 500 kWh per year. That's 202 kWh per week. 404 kWh in two weeks. 29 per day. So no, drying jerky isn't worth 2 weeks of electricity, it's less than a day.

        >and have it taste way better than your shit ass soy sauce and onyo powder based recipe
        Skill issue.

        at $8/lb, or £6.35, you guys are getting screwed on your meat prices royally, especially considering the amount of meat you produce

      • 2 months ago
        Anonymous

        My jerky takes anywhere from 3.5 - 8 hours, average of 5.5, depending on thickness of cut and desired crispiness at 155 degrees.
        My first dehydrator was $36 and worked fine, but could only do about 1 lb of meat. My new one cost about $100 more and can do 3 lbs even quicker than the old one (the above mentioned times).
        One 1.5 lb chuck roast, sliced paper thin, will produce more jerky than you will want to eat by yourself. Trust me. It literally just hands around like decoration now. My friends and I joke about it being like those dried chilies hanging on the wall in fake kitchens on TV. Just a bunch of jerky hanging around.
        I haven't really tried any recipes yet, My go to are:
        >1/2 cup soysauz, 1/2 tsp. Chinese 5 spice & 1 tbsp. honey (teriyaki)
        >1/3 cup OJ & 1/4 cup prostitutechaser sauce, tbsp. brown sugar, + two chopped garlic cloves
        Don't bother using any traditiona spices like thyme, etc. It will either cook all the way out in the dehydration process, or it will completely overpower the meat (beef adopts flavors really easily, which is why I rarely marinade it except for stuff like this).
        It's really fun and a healthy(er) snack. Way better than eating packaged stuff with all the preservatives and shit.

      • 2 months ago
        Anonymous

        You can use oven

      • 2 months ago
        Anonymous

        Being wrong as an option

  4. 2 months ago
    Anonymous

    beef jerky is a meme
    just eat fricking chips or something you hipster

  5. 2 months ago
    Anonymous

    What's in the bag, exactly? You don't know.

    I do know what is in my jerky because I made it. And I marinate it, spiking it with gourmet flavor superior to the commercial goysloppa.

    • 2 months ago
      Anonymous

      Beef jerky, there's an ingredient list on the label buddy

  6. 2 months ago
    Anonymous

    Perfect for when I want something sweet.

  7. 2 months ago
    Anonymous

    for me it's

    • 2 months ago
      Anonymous

      That looks like shit

  8. 2 months ago
    Anonymous

    >He doesn’t make his own bear pemican he made with his own catch
    Are you even a man?

    • 2 months ago
      Anonymous

      Sure but I'm not some try homosexual from fricking Montana

  9. 2 months ago
    Anonymous

    fricking seething at all you homosexuals who make jerky but never post in my homemade jerky threads

    • 2 months ago
      Anonymous

      people dont wanna talk jerky on demand nerd, it has to be organic conversation

  10. 2 months ago
    Anonymous

    Got gifted the regular one and had to do a double-take if it was Teriyaki or Barbecue. Nope, just said Beef Jerky.
    The best ones are just the house brands of Wal-Mart and Costco.

  11. 2 months ago
    Anonymous

    >Mmmmm sugar beef

    No thanks i like my beef healthy and not loaded with cancer fuel

    • 2 months ago
      Anonymous

      >beef
      >healthy
      Hahahaha

  12. 2 months ago
    Anonymous

    One time i was on a long road trip and in a gas station getting beef jerky and some guy says, "you getting the big bag? Damn. Always wanted to try that but it's way too expensive". I agreed in as few words as necessary and hurriedly left the store with my jerky.

  13. 2 months ago
    Anonymous

    A local grocery store had these on clearance, and because I don't keep money on me often I could only get 3 of them. They were delicious, very smokey and not a hint of sugar. Pretty sure that's why I can't find them anymore on the store shelf. They were real beef jerky... Can't have that in America without "mah corn syrup" and without "mah msg". God I hate this country's food standards.

    • 2 months ago
      Anonymous

      Feel free to get the frick out communist

  14. 2 months ago
    Anonymous

    >old trapper "beef" jerky
    nope.

  15. 2 months ago
    Anonymous

    I make my own using an ancient Armenian recipe which incorporates blended ground vegetables with spices and vinegar. Everybody says I should go commercial. My dirty little secret is MSG and homemade celery powder. Sorry some of you have trouble with MSG because you're missing out on the best beef jerky ever, mine. No carcinogenic smoke used, evah.

    • 2 months ago
      Anonymous

      celery powder is msg.

      > 'My homemade secret is MSG and more MSG.'

  16. 2 months ago
    Anonymous

    its alright
    i put mine in a dehydrator for a few hours to get it marginally drier
    if you don't have a dehydrator, leave the pieces out in front of a fan for a day

Your email address will not be published. Required fields are marked *