Well, it's better than starving.

Well, it's better than starving.

POSIWID: The Purpose Of A System Is What It Does Shirt $21.68

Ape Out Shirt $21.68

POSIWID: The Purpose Of A System Is What It Does Shirt $21.68

  1. 4 weeks ago
    Anonymous

    Just make your own sauce anon. You can keep the jar when it's empty and fill it back up.

    • 4 weeks ago
      Anonymous

      I agree with this person.
      It can seem difficult and intimidating to make your own sauce but it's so worth it. You can make it a bit cheaper than jarred sauce and the flavour is much better, plus you know exactly what's in it.
      I make mine out of a can of tomatoes simmered for a bit with a bay leaf stolen from my neighbours tree, salt, pepper, dried Italian herbs mix, jarlic, a dash of sugar, and then a roux stirred in, using some water from rinsing out the can and pan just to stretch it out a bit. Way better than any jarred sauce and absolutely cheaper.
      It can be as fancy or basic as you need/want and it's way less depressing. As a bonus you can adjust it slightly for a pizza sauce.

      • 4 weeks ago
        Anonymous

        based neighborhood tree thief

        • 4 weeks ago
          Anonymous

          Bay stealing prostitute

    • 4 weeks ago
      Anonymous

      https://i.imgur.com/ZlwczGx.jpeg

      Well, it's better than starving.

      I agree with this person.
      It can seem difficult and intimidating to make your own sauce but it's so worth it. You can make it a bit cheaper than jarred sauce and the flavour is much better, plus you know exactly what's in it.
      I make mine out of a can of tomatoes simmered for a bit with a bay leaf stolen from my neighbours tree, salt, pepper, dried Italian herbs mix, jarlic, a dash of sugar, and then a roux stirred in, using some water from rinsing out the can and pan just to stretch it out a bit. Way better than any jarred sauce and absolutely cheaper.
      It can be as fancy or basic as you need/want and it's way less depressing. As a bonus you can adjust it slightly for a pizza sauce.

      this used to be more cost effective until the price of a can of tomatoes is about the cost of sauce. Wegmans has store sauce for 1.19 now, a can of toms is like .99 now so kinda frickin dumb to not kick the 20 cent and save the work.
      ....with that being said, if you can/jar, then you can still prepare sauce cheaply just make large batches and buy the large restaurant sized cans.
      I make pizza up to 3 times a week, a can of decent pizza sauce is like $2.50ish here so I got to where i now buy paste in bulk and make and jar my own sauce. I recently made 15 8oz jars of sauce for the cost of 2 large tomato pastes and one large tomato sauce.
      SO now that you made your own sauces, just make some frickin spagett by hand and youll be flavortown, picrel is mine

      • 4 weeks ago
        Anonymous

        My problem with making large quantities of tomato sauce is that it just doesn't keep its flavor over time. Refrigerate, freeze, whatever, after a few days it's as bland as paper unless you add ridiculously unhealthy amounts of salt etc.

        • 4 weeks ago
          Anonymous

          >My problem with making large quantities of tomato sauce
          seems you suck at making shit, sorry

        • 4 weeks ago
          Anonymous

          Anon is scared of salt. What a homosexual.

        • 4 weeks ago
          Anonymous

          >after a few days it's as bland as paper unless you add ridiculously unhealthy amounts of salt etc.
          Bro just season it while it's heating up, you moron lmao

      • 4 weeks ago
        Anonymous

        troony posters get the boot

      • 4 weeks ago
        Anonymous

        This homie just unironically posting his man face lmao.

      • 4 weeks ago
        Anonymous

        Jars of sauce cost like 3-4 bucks here, while a can of tomatoes cost 99 cents.
        I've made lasagna sheets before. Best lasagna I've ever had. Absolutely would not make pasta for cost effectiveness though, eggs are a bit pricey here and bring it up to roughly the same cost as buying pasta. I definitely should make it again anyway, though...

        • 4 weeks ago
          Anonymous

          https://i.imgur.com/7vaqG5r.png

          [...]
          [...]
          this used to be more cost effective until the price of a can of tomatoes is about the cost of sauce. Wegmans has store sauce for 1.19 now, a can of toms is like .99 now so kinda frickin dumb to not kick the 20 cent and save the work.
          ....with that being said, if you can/jar, then you can still prepare sauce cheaply just make large batches and buy the large restaurant sized cans.
          I make pizza up to 3 times a week, a can of decent pizza sauce is like $2.50ish here so I got to where i now buy paste in bulk and make and jar my own sauce. I recently made 15 8oz jars of sauce for the cost of 2 large tomato pastes and one large tomato sauce.
          SO now that you made your own sauces, just make some frickin spagett by hand and youll be flavortown, picrel is mine

          If you make your own shit you know its more labor intensive but its an act of love and culinary skill to tweek it exactly to what you want.

      • 4 weeks ago
        Anonymous

        disgusting troony

      • 4 weeks ago
        Anonymous

        Same guy as this dude?

        • 4 weeks ago
          Anonymous

          I just opened that image and involuntarily let out a loud high pitched AHHHH from pure terror. I know my roommate heard me because he coughed loudly in the next room. Frick you. Never post that again.

        • 4 weeks ago
          Anonymous

          What in the hot Kentucky Fired frick is that thing on the right

        • 4 weeks ago
          Anonymous

          >american dream.jpg
          You people literally cannot stop thinking about us lol

        • 4 weeks ago
          Anonymous

          that doll is having 'nam flashbacks

          • 4 weeks ago
            Anonymous

            >A long time ago I once said "Me sucky sucky long time"
            >It's been 22 years since that day

        • 4 weeks ago
          Anonymous

          is that a gelfling doll wtf anon i JUST woke up

      • 4 weeks ago
        Anonymous

        >troony no pasata

      • 4 weeks ago
        Anonymous

        The absolute state.

      • 4 weeks ago
        Anonymous

        >Prego
        You will never be.

      • 4 weeks ago
        Anonymous

        Better than canned is to use fresh cherry tomatoes. Fry them in olive oil and crush them and garlic salt and basil and bam, sauce.

        If you want to add to it, you can fry fine chopped onions and red chili peppers to give it a kick.

    • 4 weeks ago
      Anonymous

      >anon spends $2 for dinner
      >DUHHHH JUST MAKE YOUR OWN SAUCE?!?!?!?! (pay more for the ingredients)
      Where do you people come from?

      • 4 weeks ago
        Anonymous

        Where I live it's like 5 dollars minimum for a 500g jar of the cheapest sauce. It's cheaper to buy a one dollar can of tomatoes, add some spices and other things that probably amount to 15 cents at the absolute max, then add a bit of butter for the roux which is probably the second most expensive thing aside from the can.
        If you live where canned tomatoes are just as expensive as the finished sauce, good for you, making sauce isn't an economic necessity for you, but you should do it anyway because it tastes better.

      • 4 weeks ago
        Anonymous

        dude just spend an hour making the sauce so you save 20 cents lmao!

        • 4 weeks ago
          Anonymous

          I know you're trolling but in the off chance that you're not, it's done in the time it took to boil the pasta, if you need to save money badly enough then you take what you can get (and sometimes the money saved is in dollars rather than cents), and the taste is way better.
          I don't understand why some people insist on paying more for a shittier meal when you could save money and have a fantastic sauce at the same time. If time spent cooking is a waste to you, if it's not worth saving money, if your cooking is just as bad as takeout or premade shit at the store and you have zero drive to improve, then why are you even on Culinaly instead of gorging yourself at McDonald's or something?

  2. 4 weeks ago
    Anonymous

    Meatless spaghetti with jarred sauce is probably the most common meal I've eaten throughout my life

    • 4 weeks ago
      Anonymous

      Yup that or a bologna sandwich

      • 4 weeks ago
        Anonymous

        My mom doesn't eat red meat so she always buys turkey hot dogs, so one of those wrapped in a paper towel in the microwave for 30 seconds on an untoasted bun with ketchup is probably the 2nd most common thing

        • 4 weeks ago
          Anonymous

          If I'm too lazy to go get buns or fire up the grill ill do the same thing. Never had it growing up my brothers were picky ass eaters

        • 4 weeks ago
          Anonymous

          Did you ever do anything else with the Hotdogs?

        • 4 weeks ago
          Anonymous

          >not the corner to corner rolled up piece of white bread

    • 4 weeks ago
      Anonymous

      I used to love that as a kid but for some reason it's not as good anymore. Now I need beef. If I need a poor and lazy pasta I just have butter noodles.

      • 4 weeks ago
        Anonymous

        Substitute sausage for beef and you have a much more flavorful meal.

        • 4 weeks ago
          Anonymous

          I'm not sure you know what sausage is or what the word flavor means

        • 4 weeks ago
          Anonymous

          I make mine with ground sausage. The saltiness and flavor of the sausage and the crisp edges of the cooked crumbles add so much to spaghetti. I still like meatballs but ground sausage is my favorite.

    • 4 weeks ago
      Anonymous

      Were you too broke for meat anon or was it a veggie thing?

  3. 4 weeks ago
    Anonymous

    Do you need money anon? You have someway to contact you like email I'll gladly throw 25 bucks your way for a hot meal

  4. 4 weeks ago
    Anonymous

    1 jar of Primo sauce on sale = $1.75 CAD
    Then I use the jar in my pickling/etc haha

  5. 4 weeks ago
    Anonymous

    premade sauces are just too cheap
    making your own sauce is reserved for 'good'/effort meals

    • 4 weeks ago
      Anonymous

      >Prego
      I miss her...

      • 4 weeks ago
        Anonymous

        i hope you are referring to that chubby preggo b***h that used to post cos so do i

    • 4 weeks ago
      Anonymous

      I rarely get canned sauces but in the off chance that I do, I always throw a little butter and some extra pepper or oregano in there to bring it up a little bit. It works imo.

    • 4 weeks ago
      Anonymous

      https://i.imgur.com/7vaqG5r.png

      [...]
      [...]
      this used to be more cost effective until the price of a can of tomatoes is about the cost of sauce. Wegmans has store sauce for 1.19 now, a can of toms is like .99 now so kinda frickin dumb to not kick the 20 cent and save the work.
      ....with that being said, if you can/jar, then you can still prepare sauce cheaply just make large batches and buy the large restaurant sized cans.
      I make pizza up to 3 times a week, a can of decent pizza sauce is like $2.50ish here so I got to where i now buy paste in bulk and make and jar my own sauce. I recently made 15 8oz jars of sauce for the cost of 2 large tomato pastes and one large tomato sauce.
      SO now that you made your own sauces, just make some frickin spagett by hand and youll be flavortown, picrel is mine

      >effort
      I can tell you Black folk don't cook because it takes no effort to add seasoning to crushed tomatoes

  6. 4 weeks ago
    Anonymous

    >tomato sauce on elbow pasta instead of long pasta like spaghetti
    it's so over...

  7. 4 weeks ago
    Anonymous

    >people talking about $1 canned tomatoes
    San Marzanos are $4-6 per can

    • 4 weeks ago
      Anonymous

      Not if you buy at Costco. A three pack of double sized (28 oz) cans of San marzano is only $10. Works out to about $1.67 per 14 oz can

      • 4 weeks ago
        Anonymous

        The 3 pack of Kirkland san marzanos I bought (only san marzano/peeled tomatoes at Costco) were $13

        • 4 weeks ago
          Anonymous

          My Costco in Virginia has cento for $10. I guess the Costco gods favor me over you, my dear boy 😉

  8. 4 weeks ago
    Anonymous

    Usually I brown 2 or more pounds of ground beef and get some of the chunkier sauces with sausage and stuff in it to have something that lasts a good few days. I’ll have some rigatoni initially and then use the rest for sandwiches or some shit.

  9. 4 weeks ago
    Anonymous

    >Rinaldi

    I like how it's sweetened with lemon instead of sugar.

    The bad thing is the lemon overpowers all of the flavor.

  10. 4 weeks ago
    Anonymous

    Pro tip: do not buy tomato sauce if you're making your own sauce
    Buy crushed tomatoes instead. It has a better consistency

    • 4 weeks ago
      Anonymous

      Or just get tomatoes and crush them yourself, it's not hard.
      >Verification not required

  11. 4 weeks ago
    Anonymous

    Add beans. Now it's Pasta e gayioli... or as you call it, pastafazool.

  12. 4 weeks ago
    Anonymous

    Well look at mr money bags who isnt eating store brand pasta and wop sauce

  13. 4 weeks ago
    Anonymous

    Never heard of that sauce brand, is it considered high-end?

    • 4 weeks ago
      Anonymous

      Rinaldi sauce is sold at dollar tree.

  14. 4 weeks ago
    Anonymous

    buy milk and make a white sauce u turd

  15. 4 weeks ago
    Anonymous

    Is it, though?

  16. 4 weeks ago
    Anonymous

    Good combo. You’d eat it with a spoon anyway so you want the chunky sauce.

  17. 4 weeks ago
    Anonymous

    >elbow in a salad bowl
    >add homemade mayo
    >add some diced ham/spam/lardon (to each their own)
    >add diced emmental
    tadaaa, cheap and delicious pasta salad

  18. 4 weeks ago
    Anonymous

    Add fresh garlic, basil, a splash of olive oil, salt, pepper and parmigiano and you have an amazing meal.

  19. 4 weeks ago
    Anonymous

    No Parm Cheez?

  20. 4 weeks ago
    Anonymous

    You need some sort of meat. Here's how we do it in Jersey.

    • 4 weeks ago
      Anonymous

      >name brand
      bro, it's just a more expensive bottle of the same shit

      • 4 weeks ago
        Anonymous

        There are no bottles in that photo are you okay

        • 4 weeks ago
          Anonymous

          Huh? Huh? Huh?

  21. 4 weeks ago
    Anonymous

    >doesnt have food
    >eating noodles stripped of nutrients

    Kek

Your email address will not be published. Required fields are marked *