What the cheapest way to hit 2000 cals a day and not die, assuming you can cook with a campfire and have water?

What the cheapest way to hit 2000 cals a day and not die, assuming you can cook with a campfire and have water? Is it bread?

Shopping Cart Returner Shirt $21.68

Tip Your Landlord Shirt $21.68

Shopping Cart Returner Shirt $21.68

  1. 2 months ago
    Anonymous

    frybread.
    no shit, just look up some recipes for it online, and use coconut oil to fry it in.
    you can get 8oz jars for $1.25(dollar tree) and the rest is just salt, baking powder and flour,(maybe a little sugar)
    you can augment it with harvested greens, and other edibles, or if you have access to stores or food banks...
    Waitaminute.. What's the "Other rules" to this game?

  2. 2 months ago
    Anonymous

    cook with animal fat

    • 2 months ago
      Anonymous

      rice and beans.

      both good choices for caloric intake with bulk, but rice and beans need fat, and animal fat isn't cheap.

      Try uranium.

      lulz...At that point, just chug used motor oil...Can be gotten for free.
      Do you even KNOW the black market price for depleted uranium, let alone yellow cake?

      • 2 months ago
        Anonymous

        you boil the beans in water bruh. preparing it in some oily sauce is for rich people.

        • 2 months ago
          Anonymous

          KEK!
          Bro... I can GUAR-AN-Frickin'-Tee I've soaked and boiled more beans and rice than you have in your life.
          The oil/Fat is for AFTER you prepare them.

          https://i.imgur.com/yzqroFe.jpg

          These little wankers are $1.19 per 2000 calories. Can anyone beat that?

          7.25 oz. coconut oil for $1.25
          >14 servings at 120/Tblsp.= 1680kCals
          Or
          if i run the numbers for bulk:
          >102 oz.(3.01L) =202 servings x 120=24240Kcal (I bought for $11.99no tx)
          / $14.00= ~18¢/ serving ~or~
          /2000= 12.12 2000 kCal "servings"
          99¢/2000 calories.
          Of course, NONE of these things should be eaten ALONE as your sole diet. But combining all 3 plus some seasoning will be a winner.
          *Remember: OP said:...
          >...And not die...

          [...]
          peanut butter is also very dense. it probably won't be as cheap as pasta & rice, but it has fat & protein as well rather than just being a carb hit.

          This too.

          • 2 months ago
            Anonymous

            don't shoot

            • 2 months ago
              Anonymous

              Fair enough, you seem like an honest sort of fella...
              I'll be damned If i can figger how you got past them tripwires without settin' 'em off.
              maybe the mousetraps froze or the shotgun shells got wet.
              Anyhow...yer here.. pull up a bucket an' let's palaver a bit...
              Whatchoo got to trade? I mean.. if you wanna.
              AW Shit... Where's my manners?
              Have a drink? you can keep the cap regardless of if it's a winner.

    • 2 months ago
      Anonymous

      probably potatoes tbh, I think by poundage and calories (and nutrients) potatoes are the cheaper of the two. Bread is just empty calories and I think it's less calorically dense than taters.
      Taters are also more versatile.
      Bread would also be very difficult with a campfire, you'd definitely need a dutch oven unless you're doing flatbreads I guess.

      Also this, lard (if you can find it) sells for pretty cheap, way cheaper than butter and cheaper than sneed oils (and healthier)

  3. 2 months ago
    Anonymous

    rice and beans.

    • 2 months ago
      Anonymous

      this. anything involving oil will be expensive as frick. fricking 4L jug of fricking canola is like $10 and if you fry everyday you will be going through that shit like water. if you're poor as frick just suck it up and live off water, rice and beans. maybe the occasional can of sardines in tomato sauce to eat with the rice once or twice a week.

      • 2 months ago
        Anonymous

        While deep frying would be a bad idea if you are trying to eat on an extreme budget, using moderate amounts of canola or other oils to pan fry, or otherwise mix in with other foods gets you a lot of calories for your dollar. 4 liters of canola oil would end up being over 32,000 calories, if I did my math right. That works out to about 62 cents per 2000 calories, even cheaper than the rice mentioned above. Granted trying to live on just the oil would be a miserable experience, assuming you are even able to absorb that much at once and not just shit it out, but using it to add 500-700 calories a day when combined with say rice and beans is certainly doable.

  4. 2 months ago
    Anonymous

    Try uranium.

  5. 2 months ago
    Anonymous

    These little wankers are $1.19 per 2000 calories. Can anyone beat that?

    • 2 months ago
      Anonymous

      Well shucks, rice is cheaper.
      These are retail sizes. I'm sure you could get this at half the price buying bulk

      • 2 months ago
        Anonymous

        https://i.imgur.com/yzqroFe.jpg

        These little wankers are $1.19 per 2000 calories. Can anyone beat that?

        peanut butter is also very dense. it probably won't be as cheap as pasta & rice, but it has fat & protein as well rather than just being a carb hit.

    • 2 months ago
      Anonymous

      You still have to buy butter and milk

  6. 2 months ago
    Anonymous

    Unironically this.
    Bought them for the memes a while back and found they're incredibly filling and a incredibly balanced from a nutritional perspective.
    $30 and you're fed for at least 2.5 months.

  7. 2 months ago
    Anonymous

    Oh my god man just get a fricking job for christ sake

  8. 2 months ago
    Anonymous

    Vodka. I can live weeks off not eating a single morsel.

  9. 2 months ago
    Anonymous

    Rice, veggies, oil and handful of protein.
    Add some stock and spices and you'll live like a king.
    Hauling stuff around isn't that fun but I suppose if you really wanted to survive you wouldn't ask anything.

  10. 2 months ago
    Anonymous

    Wheat bread
    Mayonnaise
    Nuts if you can get them cheap
    Alfredo sauce
    Seashell noodles
    Tuna
    Off-brand chips

    you're not gonna die lol

  11. 2 months ago
    Anonymous

    Assuming you’re American, a gallon of petrol has ~31,000 calories, so like 1 cup is 2k calories which is like 25 cents (at 3.50 a gallon). Pretty cheap.
    If this doesn’t sound good then try rice and beans

    • 2 months ago
      Anonymous

      so a gallon of petrol has the same energy as 15 working men?

      • 2 months ago
        Anonymous

        Ever seen what kinds of machines are operated with petrol?
        Now remeber that the absolute majority of this machine wastes energy as heat, only a small fraction actually mechanically moves the dozer, excavator etc.
        If you could actually convert the energy on a gallon of petrol 1:1 into mechanical energy you could perform tasks that 50 men cannot do.

        • 2 months ago
          Anonymous

          jap cars are pretty efficient

    • 2 months ago
      Anonymous

      You don't get those calories by drinking, you have to burn it to get that energy.

      • 2 months ago
        Anonymous

        Except the human body does nothing chemically similar to combustion. Finding out that nutrition science is almost entirely made up out of thin air is fun isn't it?

        • 2 months ago
          Anonymous

          Dude. Food is oxidized in our bodies to release energy. It is like combustion but in incremental steps.

  12. 2 months ago
    Anonymous

    cheapest way is to go to a foodbank and get free shit

  13. 2 months ago
    Anonymous

    for how long?
    Go keto, consume sunflower/rapeseed oil, deenz and canned tuna and you can live off $1/day for weeks.

  14. 2 months ago
    Anonymous

    it gets better.

  15. 2 months ago
    Anonymous

    Rice. Better yet, glutinous rice.

Your email address will not be published. Required fields are marked *