What's some more essential?

What's some more essential /poorcore/? inb4 ramen, that shit sucks

Beware Cat Shirt $21.68

Homeless People Are Sexy Shirt $21.68

Beware Cat Shirt $21.68

  1. 1 month ago
    Anonymous

    Just steal good food

    • 1 month ago
      Anonymous

      My melanin content is too low for that.

  2. 1 month ago
    Anonymous

    I fricking loved that stuff when I was a kid. I've been thinking about it recently, I guess I have to buy some now

    • 1 month ago
      Anonymous

      It's very tasty

    • 1 month ago
      Anonymous

      it got ridiculously expensive

      the small, regular can size is over 3 dollars and the OP can size is usually 4-5 dollars.

      I love it btw, just don't buy it because it's moronicly expensive for what it is

  3. 1 month ago
    Anonymous

    For me it’s tuna helper, and also popsicles in the plastic tube.

    • 1 month ago
      Anonymous

      >For me it’s tuna helper

      I don't know why they call it Tuna Helper, it does just fine by itself.

  4. 1 month ago
    Anonymous

    Gross. Wouldn't feed my dog this bland shit. Picrelated mogs hard.

    • 1 month ago
      Anonymous

      >he doesn't buy beenees and weenees separately
      you're not really poor

    • 1 month ago
      Anonymous

      That looks fricking good and I make six figures WFH

  5. 1 month ago
    Anonymous

    Add frozen veggies to your ramen
    Also buy fresh cheap veggies like carrots and potatoes and add them to thinks like cans of beef stew

  6. 1 month ago
    Anonymous

    Is that really poor food? I found a 15oz can on clearance for $0.80, it's usually almost $3.

    • 1 month ago
      Anonymous

      An $0.80 full dinner doesn't qualify as poor food to you? What depths of destitution are you on, my dude?

      • 1 month ago
        Anonymous

        At its original price I don't think that would be a go to for people struggling. Campbell's Chunky and Progresso are $2.

        • 1 month ago
          Anonymous

          >$2 for Progresso and Campbell's chunky
          last time these were that price was at Aldis in 2011.

          • 1 month ago
            Anonymous

            They're $2.20 to $2.40 at Walmart. That's in a Western state. They go on sale for $1.25 once in a while at Safeway and Kroger.

  7. 1 month ago
    Anonymous

    I like those, but pales to a real beef stew. They seem to have switched from cuts of beef to hamburger bits recently.

    • 1 month ago
      Anonymous

      when i was a kid, before the internet, i heard rumors that the dinty moore beef had maggots in it

      • 1 month ago
        Anonymous

        >when i was a kid, before the internet, i heard rumors that the dinty moore beef had maggots in it
        The maximum legally allowed amount of maggots in food items is >0, so very possible actually

  8. 1 month ago
    Anonymous
    • 1 month ago
      Anonymous

      is cat food good for you

      • 1 month ago
        Anonymous

        It's extremely cheap stew made from the worst parts of the animals
        It's mostly chicken too, regardless of what you pick or what the label says, the old hens that can't lay eggs anymore, not good enough for schools, prison or the army

      • 1 month ago
        Anonymous

        well that depends, are you an cat?

  9. 1 month ago
    Anonymous

    1. beans and scrambled egg burrito

    2. Rice and leftovers stir fry

    3. Soup with bone broth

    4. Just be hungry

    • 1 month ago
      Anonymous

      >1. beans and scrambled egg burrito
      hmm what kind of beans

      • 1 month ago
        Anonymous

        I use black beans but you could probably get away with whatever's cheapest

      • 1 month ago
        Anonymous

        cannellini is my preferred
        great northern beans is a close second

    • 1 month ago
      Anonymous

      >beans and scrambled egg burrito
      Disgusting. It should be a potato and scrambled egg burrito. Ideally you'd be able to scrounge up half a rasher of bacon for it as well.

  10. 1 month ago
    Anonymous

    White rice with Lao Gan Ma is modern Chinese peasant food.

    • 1 month ago
      Anonymous

      it's also fricking delicious

  11. 1 month ago
    Anonymous

    There's poor and then there's poor.
    >Le Poor College Student
    Call me back when you're running EBT-for-cash scams with the local bodega that's laundering money for the cartel (not to mention reselling food-bank donations) in order to buy cigarettes or gas for your suspiciously late-model Altima.

    • 1 month ago
      Anonymous

      A few times I've used coins to pay for the $5+ in groceries I was buying. Self check-out is the most convenient way to do that.

      • 1 month ago
        Anonymous

        Wasn't trying to doubt your own struggle, but "poor" is a complex and murky label in many places.

        • 1 month ago
          Anonymous

          Yeah, there are people who probably go without a meal or two.

        • 1 month ago
          Anonymous

          I've seen plenty of fat homeless people in America so it seems like food scarcity is at least not a problem for the American poor. I'm sure they're not eating a good balance of nutrients, but at least they're not on a calorie deficit

          • 1 month ago
            Anonymous

            dunkin dumpsters are a gold mine of calories

    • 1 month ago
      Anonymous

      sorry anon selling your foodstamps is like baby level poor

  12. 1 month ago
    Warning: Blog Post Within

    My parents both worked in hospital and weird hours when I was growing up. This led to bizarre stretches of time where my brother and I would be left home alone from the afternoon until around midnight often, and also long stretches where my mother was never home for dinner so my dad had to "cook" for us before he left to work graveyard shift.

    This experience absolutely ruined certain foods for me forever. One of them is ground beef. He would make what he called "French goulash" which was just ground beef browned in a skillet, no other ingredients and no seasoning of any kind. He would just spoon it onto a plate and give us a bottle of ketchup. This went on for fricking years to the point of absolute contempt and it makes me sick to remember it decades later. After some years it switched to hamburger patties cooked on the charcoal hibachi outside, rain shine summer or winter. In the dead cold with snow on the ground he would do this. Burned, absolutely no seasoning, served on a plate with ketchup. We never had buns or cheese or anything, these weren't hamburgers these were blacked bland meat patties on a plate. I got yelled at once when I suggested cheese. Makes. Me. Fricking. Sick. Still.

    Anyway, after some years again he switched to cans of Dinty Moore beef stew which I never liked all that much, but every single fricking day for like 2 years and it became traumatizing. In college some friends and I joined a stupid drinking contest which involved 4 of us finishing a keg in one weekend and we were only allowed to eat - you got it - Dinty -FRICKING- Moore.

    FRICK, FRICK. FRICK.

  13. 1 month ago
    Anonymous

    this over rice is practically all I ate as a kid.

  14. 1 month ago
    Anonymous

    for me its canned corned beef hash or a can o' chili (with beans)

    • 1 month ago
      Anonymous

      you don't have to specify chili "with beans" anon, because chili by definition has beans

      • 1 month ago
        Anonymous

        well why doesnt the can o' chili without beans specify (no beans) then?? im no chili expert and im genuinely curious

        • 1 month ago
          Anonymous

          well now I'm curious. post can pls.

    • 1 month ago
      Anonymous

      >canned corned beef hash
      That shit's like $3-$5 a can, same with SPAM. A whole pound of decent ground beef costs less.
      A lot of what we accept as quintessential poorfeed got popular during the 2008 housing crisis, and prices shot up when companies realized people were gravitating towards known poverty staples. It's just not affordable anymore.
      This shit keeps happening and what qualifies as cheap is constantly changing. You always have to adapt.

      • 1 month ago
        Anonymous

        i dont eat the whole can in 1 sitting like some fat depraved frick, i make sure i can spread it out throughout the day

  15. 1 month ago
    Anonymous

    These only cost $1. I eat them quite often. I prefer the turkey flavor.

    • 1 month ago
      Anonymous

      >$1
      anon pls, Banquet pies are not costing one fricking dollar in this the year of our lord

      • 1 month ago
        Anonymous

        You can pretty frequently find them on clearance for 10 for $10. You just can't buy one.

      • 1 month ago
        Anonymous

        In North Carolina at Walmart they are always $1. At Food Lion they are $1.50.

    • 1 month ago
      Anonymous

      Why do Americans call them a Pot Pie? When infact, they are just a Pie!

      Maybe I see a lot more pies than Americans do?

      t.Bong.

      • 1 month ago
        Anonymous

        Because a pie to them is a tart to us.

        • 1 month ago
          Anonymous

          >Because a pie to them is a tart to us.
          Thanks anon.

          To us, pies are normally closed (except shepherds/Cottage/fish pie, which is mash topped).

          • 1 month ago
            Anonymous

            I suppose some are to them, like apple pie. Otherwise it's pecan pie, key lime pie etc.

      • 1 month ago
        Anonymous

        I'm sure you could read the Wikipedia page and find out pretty fast.

        • 1 month ago
          Anonymous

          >read the Wikipedia page
          Thanks but no thanks.

      • 1 month ago
        Anonymous

        Because a pie to them is a tart to us.

        >Because a pie to them is a tart to us.
        Thanks anon.

        To us, pies are normally closed (except shepherds/Cottage/fish pie, which is mash topped).

        Cricket? Nobody understands cricket! You gotta know what a crumpet is to understand cricket!

  16. 1 month ago
    Anonymous

    The 99c store brand white cheddar mac from the dollar store.

  17. 1 month ago
    Anonymous
  18. 1 month ago
    Anonymous

    This shit's like $4 for the smaller size can, but I get one maybe every 3 months it's delicious dog food.

Your email address will not be published. Required fields are marked *