How are you coping with inflation?

How are you coping with inflation?

Unattended Children Pitbull Club Shirt $21.68

Yakub: World's Greatest Dad Shirt $21.68

Unattended Children Pitbull Club Shirt $21.68

  1. 4 weeks ago
    Anonymous

    Ive become comfortable with the concept of not existing.
    You should perhaps try and do the same.

  2. 4 weeks ago
    Anonymous

    i take out $20 loans for papa johns pizza
    TMDWU

  3. 4 weeks ago
    Anonymous

    I've no need to cope since I've not been affected much.

  4. 4 weeks ago
    Anonymous

    I went to titlemax so I could afford a Five Guys combo

  5. 4 weeks ago
    Anonymous

    Fine. $89 A week for groceries is ok.

  6. 4 weeks ago
    Anonymous

    pizza places arent even that good anymore
    im just as happy with a 4 dollar frozen pizza over a medium 30 dollar pizza

    • 4 weeks ago
      Anonymous

      >$4 frozen
      jealous anon.
      here frozen pizzas are as expensive as Dominos Pick-Up and have gradually got to the point where you're paying $9 for cardboard with a bit of sauce on it.
      the real 4-head 200IQ play nowadays is to buy a 10-pack of Tortillas for $6 and make your own pizzas.

      • 4 weeks ago
        Anonymous

        4 dollars for like a red baron and if i wanna go turbo israelite my store brand pizzas are 3 bucks atm

        • 4 weeks ago
          Anonymous

          For $4 I can get a nearly 2 pound three meat pizza from WalMart.

          • 4 weeks ago
            Anonymous

            >$4 for 2 pounds of bread
            You're being scammed.

            • 4 weeks ago
              Anonymous

              Don't get me wrong, I know that making my own is better value. I'm just fricking lazy.

              • 4 weeks ago
                Anonymous

                You're too lazy to let yeast do it for you? Driving to the store to buy your frozen disc took more agency.

              • 4 weeks ago
                Anonymous

                Technically, you should be letting your dough sit overnight or longer

              • 4 weeks ago
                Anonymous

                You can leave it in the fridge for days wrapped in clingfilm btw, that's what pizza restaurants do anyways.

              • 4 weeks ago
                Anonymous

                How does that contradict what I said? You're still not doing anything, regardless of how long it proofs.

              • 4 weeks ago
                Anonymous

                the issue with pizza for pizzalets is rolling the dough. Anyone who can idiot proof that with a purchasable product will make a cool million from fatfricks. it would have to take dough and make a pizza round of at least a 12 inch pie on there though.,

              • 4 weeks ago
                Anonymous

                It's more a question of kneading and shaping the dough than it is the proofing.

        • 4 weeks ago
          Anonymous

          >red baron
          dont exist here

          10 tortillas for 6 bucks? You mean 20 or 30 for three right?

          6pack for $6
          feels bad man
          supermarkets are israeliteing hard because they know they have no competition.

      • 4 weeks ago
        Anonymous

        10 tortillas for 6 bucks? You mean 20 or 30 for three right?

    • 4 weeks ago
      Anonymous

      Unironically if you get really good at making pita pizzas they're better than almost any chain pizza

      I make mine with pesto, tomato sauce, mozzarella, goat cheese, onion, kalamato olives and mushrooms, then get my oven as hot as it can go and blast the frick out of them until the cheese is browned, genuinely really good

      • 4 weeks ago
        Anonymous

        You should try making a real dough pizza
        Dont listen to the muh pizza oven shitters, it helps, but you can get pretty good results in a regular household oven

        • 4 weeks ago
          Anonymous

          I don't post often here (usually on Biz), but this anon is correct. I have a 10 or 12 inch cast iron (cant remember the exact one, but it's one of those) that I use to make bar pizzas on the stove to cook the crust, while using the oven on broil to cook the toppings and upper crust.

          Experiment a little bit, and you would be surprised how good you can make your own pizzas. I suggest you use monterey jack for this type of pizza, since it does much better than "raw" mozzarella or skim mozzarella cheese.

          Pic not related

    • 4 weeks ago
      Anonymous

      https://i.imgur.com/JpB5Y7k.jpeg

      How are you coping with inflation?

      I only eat half of a frozen pizza now because they're too expensive

  7. 4 weeks ago
    Anonymous

    I left my old company and got a job doing the same thing for 25% more money somewhere else

  8. 4 weeks ago
    Anonymous

    Only buy shit on sale, and when it's a staple food on sale, buy a lot of it and freeze for later.

  9. 4 weeks ago
    Anonymous

    I buy a $1 bag of flour, $1 cheese, $1 tomatoes, $2-3 on some toppings and have enough for 6 pizzas and make one whenever I want. It takes 10 mins to prepare. Can't believe people pay for this shit.

    • 4 weeks ago
      Anonymous

      Based

      pizza places arent even that good anymore
      im just as happy with a 4 dollar frozen pizza over a medium 30 dollar pizza

      4 dollars for like a red baron and if i wanna go turbo israelite my store brand pizzas are 3 bucks atm

      How fricking dumb are you people. You can make 2 personal pizzas or 2 larger thin crust pies with like 2.5 cups of all purpose flour, instant yeast, salt, sugar, a tbsp of oil and some warm water. Your dough will probably rise faster than it'll take for the teenager morons working in Dominos to throw your pizza together and deliver it to you.

    • 4 weeks ago
      Anonymous

      >$1 cheese, $1 tomatoes, $2-3 on some toppings and have enough for 6 pizzas
      Maybe in 1985. The tomatoes alone cost more than that now.

    • 4 weeks ago
      Anonymous

      No you don't, why fricking lie about something so blatantly obvious like that. Do you think no one here has bought food in the last 30 years?

  10. 4 weeks ago
    Anonymous

    I exclusively scam Ubereats and eat at the restaurant I tend bar at.

    • 4 weeks ago
      Anonymous

      Wait, explain how this works. What do you do to scam them?

  11. 4 weeks ago
    Anonymous

    By becoming progressively more critical of Israel.

  12. 4 weeks ago
    Anonymous

    By not being poor.

  13. 4 weeks ago
    Anonymous

    By laughing at poor people.
    I'm lazy, yet not a urban youth moron. Making money is easy.

  14. 4 weeks ago
    Anonymous

    Buying 1/2 of an animal at a time and using a freezer.
    Groceries are still $60-90 a week.

  15. 4 weeks ago
    Anonymous

    i just travel to cali and New York and steal stuff since they cant actually send me to prison or even hit me with a felony for doing it

  16. 4 weeks ago
    Anonymous

    Prices are so insane that when I start looking up restaurants to pick up food from, the prices turn me off, and I head to my kitchen to cook.

  17. 4 weeks ago
    Anonymous

    >nah bro i cant go out i got bills to pay
    >damn bro that sucks. what you owe
    >i owe like $600 on pizza bro. ive been paying off this bomb ass pepperoni pie for 2 years now
    >damn
    >yeah

  18. 4 weeks ago
    Anonymous

    By going to my mommy's place for food and raiding her freezer and fridge after eating a nice home cooked meal. The only money I spend is the beers I buy beforehand in the night shop so I can sit through her endless yapping and whining.

  19. 4 weeks ago
    Anonymous

    I make everything myself, so it's not a big issue. The prices on raw ingredients never go up, thankfully

    • 4 weeks ago
      Anonymous

      >The prices on raw ingredients never go up, thankfully
      Top kek.
      Imagine being this mentally slow.

      • 4 weeks ago
        Anonymous

        Veggies have costed the same amount for years now. Flour has gone up in price by like a dollar. Better than paying obscene prices on everything premade, homosexual

        • 4 weeks ago
          Anonymous

          >costed
          The only homosexual here is you.

          • 4 weeks ago
            Anonymous

            homie u moronic

            • 4 weeks ago
              Anonymous

              have a nice day you ignorant twitter monkey.

              • 4 weeks ago
                Anonymous

                Looking into it more, apparently "costed" in that context is a canadian colloquialism. Guess I can blame my north Wisconsin heritage for that one. Anyway
                >Veggies have cost the same amount for years now. Flour has gone up in price by like a dollar. Better than paying obscene prices on everything premade, homosexual

            • 4 weeks ago
              Anonymous

              >verb

              • 4 weeks ago
                Anonymous

                He's wrong, but yes "cost" is a verb.
                Something costs. It's an action, technically.

  20. 4 weeks ago
    Anonymous

    >How are you coping with inflation?
    by ignoring it and not changing my spending behavior whatsoever

  21. 4 weeks ago
    Anonymous

    every time someone kvetches about inflation they show a price tag that's like 3 times the cost of where i shop, like where the frick do you live dumbass?

  22. 4 weeks ago
    Anonymous

    I cook my own food for $40 a week instead of eating trash.

  23. 4 weeks ago
    Anonymous

    I eat a lot of beans

  24. 4 weeks ago
    Anonymous

    How? I just saw Domino's has a large 2-topping pizza for $7.

    • 4 weeks ago
      Anonymous

      Worked at a pizza place for a bit there were tons of people who just called up and paid sticker price for shit without coupons or online deals or whatever like $30 for a large 5 topping pie.

      They were always driving shitty beaters so they were not just rich

  25. 4 weeks ago
    Anonymous

    Doing ok
    Own a house so cost of living is reasonable and i work in a grocery store so im pretty good at finding the deals

  26. 4 weeks ago
    Anonymous

    I cope by buying items I frequently use on sale, and by just buying high quality ingredients.

  27. 4 weeks ago
    Anonymous

    I've stopped buying fresh stuff, I bulk-buy dried and frozen foods, and I experiment with alternatives to more expensive foods.

Your email address will not be published. Required fields are marked *